To propozycja burmistrza Michałowa, który zwrócił się do marszałka o utworzenie Wojewódzkiego Schroniska dla Zwierząt. Budowa miałaby rozpocząć się w 2024 roku. Docelowo, znalazłoby się tam miejsce aż dla 2 tys. zwierząt.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Michałowa poinformował, że w ramach propozycji przedsięwzięć strategicznych dla rozwoju województwa podlaskiego skierował do marszałka województwa podlaskiego propozycję utworzenia na terenie gminy Michałowo (wstępnie okolica Bachur) wojewódzkiego schroniska dla psów.

W poniedziałek, 25 maja Marek Nazarko, burmistrz Michałowa wystąpił do prezydentów, burmistrzów i wójtów z naszego regionu, by poparli tę inicjatywę. Wstępne plany zakładają, że jego powstanie byłoby możliwe na przełomie lat 2024-2026.

– Jest to podyktowane coraz większymi potrzebami, jakie ja i inni włodarze gmin widzą w związku z problemem bezdomności zwierząt w oj. podlaskim. Temat ochrony zwierząt był legislacyjnie i organizacyjnie zaniedbywany. Gminy zostały pozostawione same sobie i radziły sobie, jak mogły. A tego nie da się załatwić w pojedynkę. Potrzebne są rozwiązania systemowe, tak, żeby grupowo załatwić sprawę – uważa burmistrz Nazarko. – Teraz jest czas, by również wykazali się walczący o prawa zwierząt aktywiści. Zobaczymy, komu chodzi o zwierzęta, a komu o prywatne interesy – sugeruje burmistrz Michałowa.

Infrastruktura zostałaby przygotowana na 2000 miejsc. Pomysłodawca zapewnia, że miałaby uwzględniać „co najmniej minimalne wymagania dla tego typu obiektów” – cokolwiek to znaczy. Projekt przewiduje powstanie pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania zabiegów leczniczych i chirurgicznych; izolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę̨; utrzymywania zwierząt zdrowych, w tym osobne miejsca dla samców, samic, samic z oseskami, młodych oddzielonych od matek;  przechowywania produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych, karmy, środków dezynfekcyjnych; a także prac administracyjno-biurowych i przechowywania dokumentacji oraz do celów socjalnych. Zaplanowany jest też w pełni wyposażony gabinet weterynaryjny i sala konferencyjna przystosowana do szkoleń albo zajęć lekcyjnych z uczniami szkół.

W całym województwie podlaskim obecnie funkcjonuje 9 schronisk, które są zarejestrowane jako podmioty prowadzące działalność nadzorowaną. Uzyskane dane odnośnie liczby bezdomnych psów wskazują, iż tylko w 5 z nich na chwilę obecną przebywa 730 psów (cztery schroniska nie udzieliły informacji). Tylko w 2019 r. gminy województwa podlaskiego na utrzymanie schronisk wydały ponad 8 mln zł.

Burmistrz Michałowa wskazuje, że bezdomne zwierzęta z terenu tej gminy transportowane są do owianego złą sławą schroniska w Radysach, oddalonego o ponad 150 km od Michałowa.

Szacowana wartość przedsięwzięcia to ok. 20 mln zł. Zdecydowaną większość (85 proc., czyli 17 mln zł) miałyby stanowić środki unijne. Budżet samorządu terytorialnego w tej sytuacji wyniesie 15 proc. (3 mln zł). Burmistrz Nazarko zakłada, że utrzymanie obiektu będzie możliwe dzięki współpracy z innymi gminami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj