To z pozoru banalne pytanie, które zasługuje na równie banalną odpowiedź: u księgowej. Niestety, rzeczywistość przedsiębiorców jest dużo bardziej skomplikowana i na pewno każdy z nich oddałby dużo, żeby móc dowiedzieć się, jakie musi zapłacić podatki – nie tylko podatek VAT – wcześniej niż w dniu, w którym upływa termin wpłat zaliczek do urzędu. Do niedawna było to niemożliwe. Całą wiedzę i narzędzia do jej uzyskania posiadała tylko księgowa. Dziś z pomocą przychodzą nowe technologie.

Artykuł partnera.

Podatek VAT i obrotowy – wyroki dla przedsiębiorcy

Wielu przedsiębiorców ma ten sam stresujący zwyczaj – 19. i 24. dnia każdego miesiąca zaczynają nerwowo zerkać na telefon komórkowy. To właśnie w te dni księgowe najczęściej zaczynają wysyłać stawki podatków VAT i obrotowego (terminy wpłaty zaliczek to 20. i 25. dzień miesiąca). To właśnie wtedy okazuje się ile – mówiąc najprościej – trzeba oddać państwu. Niestety czasem SMS albo telefon od księgowej przypominają wyrok dla przedsiębiorcy. Jeśli bowiem okazuje się np. 24. marca, że zaliczka na podatek VAT za luty to 10 tys. zł, a na koncie przedsiębiorca ma 7 tys., to pozostają godziny na zorganizowanie pozostałej sumy. Czasem wystarczy przelew między kontami – oczywiście jeśli zdąży się zaksięgować – ale czasem konieczne jest natychmiastowe ściąganie należności od kontrahentów, posiłkowanie się kontem prywatnym, czy wręcz pożyczanie pieniędzy. Z drugiej strony księgowa tłumaczy, że wcześniej nie może wyliczyć podatków i to z winy przedsiębiorcy. Co więcej – niestety często ma rację…

Zaliczka na podatki – do kiedy dokumenty

Księgowe często narzekają na przedsiębiorców, którzy w poniedziałek przynoszą dokumenty z poprzedniego miesiąca, a we wtorek dzwonią z pytaniem: ile tam wyszło podatku? Oczywiście księgowe nie mają możliwości wprowadzenia wszystkich dokumentów w ciągu jednego dnia – mówimy o średniej wielkości firmie, która generuje co najmniej kilkadziesiąt dokumentów miesięcznie. Jeśli więc chcemy wcześniej wiedzieć, jaki będzie np. podatek VAT należy to jasno ustalić z księgową. Chodzi o odpowiednie zgranie terminów dostarczania dokumentów.

Musimy więc jasno określić nasze oczekiwania, jeśli chodzi o podatki – do kiedy chcemy poznać wielkość zaliczki, a co za tym idzie do kiedy musimy dostarczyć dokumenty. Księgowa powinna nam określić, że jeśli np. podatek VAT chcemy znać do 15. dnia danego miesiąca, to dokumenty powinniśmy dostarczyć do 5-7. dnia, ewentualnie potem dostarczyć pojedyncze brakujące faktury. Przestrzeganie tych terminów na pewno pomoże ułożyć współpracę.

Warto jednak wspomnieć, że jest inny, łatwiejszy sposób na to jak sprawdzić podatek nawet jeszcze w trakcie miesiąca, za który wspomniany podatek będziemy płacić. Wszystko dzięki nowym technologiom.

Jak sprawdzić podatek w chmurze

Chodzi o programy do księgowości online, czyli działające dzięki technologii chmurowej. Podatki, do kiedy nie było takiego oprogramowania, wyliczała tylko księgowa. Przedsiębiorca dostarczał dokumenty i czekał. Dziś w każdej chwili może sam sprawdzić np. podatek VAT.

Umożliwia to program do księgowości Taxomatic. Generuje on prognozę podatku, co pozwala przedsiębiorcy w każdej chwili oszacować jakie kwoty zapłaci w danym miesiącu. Co więcej umożliwia on dostarczanie dokumentów do księgowej bez jeżdżenia do biura rachunkowego. Wystarczy, że przedsiębiorca zrobi zdjęcia – nawet telefonem komórkowym – i wyśle do Taxomatic. Program odczyta dokumenty, podstawi dane w odpowiednie pola i przedstawi księgowej właściwie tylko do akceptacji.

A jak sprawdzić podatek w programie Taxomatic? Wystarczy się zalogować – tak jak do konta w bankowości elektronicznej. W panelu głównym znajdziemy wszystkie prognozy. Co więcej Taxomatic działa na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu – powtórzmy: tak jak bankowość elektroniczna. Pozwala to sprawdzić obroty, przychody i właśnie prognozy podatku również np. na wakacjach, na leżaku, przy hotelowym basenie. Wszystko dzięki nowym technologiom, w oparciu o które zbudowany jest program Taxomatic.

Ze względu na trudną sytuację gospodarczą w Polsce, Taxomatic przygotował swoją tarczę antykryzysową dla obecnych i nowych klientów. Program będzie dostępny za 0 zł przez 6 miesięcy.

Jak skorzystać z promocji?

1. Wyślij maila na tarcza@taxomatic.pl.

2. Otrzymasz kod rabatowy.

3. Podczas płatności za pakiet wpisz kod – przedłuży ważność Twojego konta o 6 miesięcy.

4. To wszystko 🙂 

Dodaj komentarz