W środę, 17 czerwca odbyła się oficjalna prezentacja nowych budynków mieszkalnych, które wybudowała miejska spółka ZBM TBS w formule „od najemcy do właściciela”. To dwa identyczne budynki, które powstały przy ul. Ks. Stanisława Szczęsnowicza. Ich budowa pochłonęła prawie 11,5 mln zł. Zamieszka tam 48 rodzin, które klucze do mieszkań otrzymają już w przyszłym tygodniu.

Program „od najemcy do właściciela” jest realizowany na zasadzie stopniowego dochodzenia do własności przez osoby posiadające centrum interesów życiowych lub gospodarczych na terenie Suwałk. Z chwilą zapłaty ostatniej miesięcznej raty z tytułu wykupu, nastąpi ostateczne przeniesienie na najemcę prawa własności lokalu (spłata maks. w okresie 20 lat).

– Założeniem miejskiego programu „od najemcy do właściciela” było  stworzenie atrakcyjnej oferty przede wszystkim dla młodych Suwalczan, których nie stać na kupno własnego mieszkania od dewelopera – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Udało nam się już w sumie wykonać 3 budynki w tej formule, a spółka ZBM TBS przygotowuje się do budowy kolejnych 6 przy ul. Franciszkańskiej – dodaje prezydent Suwałk.

Dwa budynki wybudowane przy ul. Ks. Stanisława Szczesnowicza mają identyczne parametry w zakresie architektury, konstrukcji i wszelkich instalacji wewnętrznych – 24 lokale każdy, łącznie 48 lokali mieszkalnych w tzw. stanie deweloperskim. Są to budynki 6-kondygnacyjne, 1 klatkowe z 4 lokalami na każdej kondygnacji, całkowicie podpiwniczone, wyposażone w dźwigi osobowe. Całość obiektu dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.

Miejska spółka ZBM TBS już przygotowuje się do realizacji 6 budynków wielorodzinnych przy ul. Franciszkańskiej. Pierwszy etap zaplanowano do realizacji w latach 2021-2022. Powstaną tam 53 mieszkania.

Warto dodać, że 30 września 2020 roku zakończy się budowa ul. Ks. Stanisława Szczęsnowicza właśnie w sąsiedztwie nowo powstałych bloków ZBM TBS. Firma PDM Suwałki wykona zupełnie nową ulicę łącząca Szpitalną z Reja i Reja z Pułaskiego. Umowy opiewają na kwotę 2 550 547,26 zł. Ulica będzie miała 400 metrów długości, asfaltową jezdnię o 6 m szerokości, powstanie chodnik ze ścieżką rowerową oraz blisko 60 miejsc parkingowych.

Fot. UM w Suwałkach

Dodaj komentarz