WIGROSFERA to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. Dwudniowy festiwal muzyczny odbędzie się w dniach 26 i 27 czerwca na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Dwa wieczory koncertów transmitowane będą online ze sceny usytuowanej na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry na Suwalszczyźnie.

Idea artystyczna zakłada prezentację klasyki polskiej muzyki oraz najnowszych jej osiągnięć z wykorzystaniem nowinek technologicznych.

W ciągu dwóch dni odbędą się cztery koncerty, podczas których usłyszymy klasyczne tria smyczkowe Karola Lipińskiego, współczesne dzieła Pawła Szymańskiego i Krzysztofa Pendereckiego, elektryczny kwartet smyczkowy wraz z syntezatorami, muzykę elektroniczną oraz klasyczną wiolonczelę, która dzięki użyciu najnowszych technologii przeniesie słuchaczy w wielowarstwowe połacie najnowszej sztuki.

Zaproszeni artyści to: Resina, NeoQuartet, Roshko Brothers i Voytek Proniewicz.

PROGRAM:

Dzień I – 26.06.2020
Godz. 19.30
VOYTEK PRONIEWICZ & ROSHKO BROTHERS

Joseph Haydn  – Trio londyńskie C-dur nr 1 na 2 skrzypiec i wiolonczelę
Krzysztof Penderecki  – Cadenza na skrzypce solo
Karol Lipiński – Trio g-moll op. 8 na 2 skrzypiec i wiolonczelę

Trio złożone z wybitnych polskich artystów przedstawi program, który w pełni pokazuje bogactwo piękna i wirtuozerii twórczości Josepha Haydna, Karola Lipińskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Godz.20.30

NEOQUARTET
Paweł Szymański – Cztery utwory na kwartet
Projekt NEO ELECTRIC QUARTET

W pierwszej części koncertu jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej przedstawi dzieło Pawła Szymańskiego, kompozytora, który znany jest ze swojego zamiłowania do Suwalszczyzny.

W drugiej części zaprezentowany zostanie unikatowy na skalę światową projekt Neo Electric Quartet, gdzie muzycy NeoQuartet eksplorują nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze.

Dzień II – 27.06.2020

Godz.19.30
BAROX – ROSHKO BROTHERS
Jan Roszkowski – kompozycje, wiolonczela, fortepian, koto, elektronika
Adam Roszkowski – skrzypce, sansula, loopy/elektronika

Projekt muzyczny Adama i Jana Roszkowskich. Ideą powstania było znalezienie materii pomiędzy utworami klasycznymi z okresu baroku oraz autorskimi kompozycjami braci. Jest to muzyka świata i jej barwy można opisać jako falujące przestrzenie czy orientalny sound dalekiego wschodu. Kolory brzmień pochodzą od takich instrumentów jak: monochord, harfa kotamo, indyjska tabura. Projekt wymyka się podziałom na znane gatunki i style, scala brzmienia akustyczne z nowoczesnymi. Barox łączy klasykę z elektroniką, pozostając w duchu słowiańskiej melancholii.

Godz.20.30

RESINA

Wiolonczelistka, kompozytorka i aranżerka Resina (Karolina Rec) uważana jest na jedną najbardziej interesujących twórczyń współczesnej kameralistyki. Artystka należy do wąskiego grona artystów skupionych wokół cieszącej się środowiskowym uznaniem brytyjskiej wytwórni Fat Cat Records.

Każdego dnia po koncercie zostaną przeprowadzone i transmitowane rozmowy z artystami. Gościem specjalnym imprezy będzie Paweł Szymański.

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz ze środków Województwa Podlaskiego.

WigroSfera w Wigierskim Parku Narodowym – online festiwal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj