Szef rządu wręczył podlaskim samorządowcom symboliczne czeki z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To specjalny fundusz, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy o wartości około 6 mld zł. Środki będzie można wykorzystać na lokalne potrzeby – inwestycje publiczne, np. na remonty, budowę infrastruktury drogowej czy oświatowej.

Potrzebujemy nowych inwestycji, żeby szybko wyjść z kryzysu wywołanego przez pandemię – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas jednego ze spotkań w województwie podlaskim. Cieszę się, że najważniejsze instytucje międzynarodowe potwierdzają, że nasz model wyjścia z kryzysu jest właściwy – dodał.

Środki z budżetu państwa na inwestycje lokalne

Maksymalna dotacja dla jednego samorządu w ramach Funduszu to ponad 93 mln zł. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji.

W ramach wizyty na terenie województwa podlaskiego premier odwiedził Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Wysokie Mazowieckie, Zambrów, Białystok, Supraśl, Sokółkę, Mońki, Grajewo, Augustów, Sejny oraz Suwałki. Lokalne samorządy otrzymały symboliczne czeki ze wsparciem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na łączną kwotę ponad 185 mln zł.

Nie tylko wsparcie dla samorządów

Rząd zauważa potrzebę inwestycji publicznych, które wpłyną na wzrost gospodarczy kraju. Te pieniądze mają służyć przedsiębiorcom, wspierać inwestycje za pośrednictwem środków rządowych. To są środki z którymi rząd przychodzi na pomoc samorządom, pomaga i wspiera realizację różnych projektów – mówił szef rządu.

Akademia Piłkarska Jagiellonia Białystok

Premier odwiedził także ośrodek treningowy Jagiellonii Białystok. Jak podkreślił nowoczesne ośrodki treningowe to wielka nadzieja na przyszłość polskiej piłki nożnej, które powstają m. in. dzięki rządowemu dofinansowaniu „Takie projekty mają zachęcać młodych piłkarzy, by chcieli tam budować swoją karierę zamiast wyjeżdżać za granicę” – zaznaczył szef rządu.

W 2018 r. Jagiellonia Białystok SSA otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 6,6 mln zł na budowę boisk piłkarskich treningowych z budynkami zaplecza.

Akademia Piłkarska Jagiellonia Białystok (dawniej Białostocka Szkółka Piłkarska Jagiellonia) korzysta też, ze wsparcia w ramach Rządowego Programu „KLUB”. W 2016 r. otrzymała dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł. Takie same środki przyznano w 2020 r.

Fot. KPRM, Adam Guz

Leave a Reply