W regionie gościł dziś (7 lipca) prezydent Andrzej Duda. Tuż przed drugą turą wyborów z ubiegającym się o reelekcję prezydentem mogli się spotkać mieszkańcy Ełku, Suwałk, Augustowa. Właśnie z Ełku, gdzie zainaugurowany został sezon żeglarski i ratowniczy w podełckich Szeligach, Andrzej Duda przybył do Suwałk. Zaplanowane na godzinę 13.00 spotkanie rozpoczął poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Zieliński.

Entuzjastyczną wypowiedź o wizycie prezydenta między pierwszą a drugą kadencją zebrani przyjęli owacyjnie. Poseł przypomniał dokonania prezydenta Dudy, wagę działań prospołecznych, programów wspierających rodziny:

Jarosław Zieliński mówił o działaniach na rzecz bezpieczeństwa, inwestycjach w drogi, o ochronie zabytków:

Na spotkanie w Parku Konstytucji 3 Maja przybyło wiele osób, także z regionu. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, samorządowcy, strażacy, członkowie Oddziału Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej, ludowy zespół Przeroślaki. Nie brakło suwalczan, a także osób, które tu spędzają wakacje.

Za udział w spotkaniu dziękował przybyłym poseł Zieliński, członek sztabu prezydenta oraz sam Andrzej Duda. Swoje wystąpienie zaczął od stwierdzenia, iż ostatnie pięć lat – okres jego prezydentury – wiąże się z ukierunkowaniem polityki na człowieka i rodzinę, z wytężoną realizacją obietnic wyborczych jego i zjednoczonej prawicy:

Prezydent do sukcesów zaliczył programy prospołeczne, podwyżkę najniższego wynagrodzenia, fakt, iż młodzi do 26 roku życia nie płacą podatków, obniżony został pierwszy próg podatkowy, przeprowadzane są rzetelne waloryzacje rent i emerytur. „Ten sukces i poprawa sytuacji obywateli był możliwy dzięki polityce ukierunkowanej na polską, tradycyjną rodzinę wielopokoleniową” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda deklarował rozwój Polski na zasadzie zrównoważonego i równego rozwoju, obiecał – jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję – utrzymanie w niezmiennej formie wszelkich programów prospołecznych. Dodał jednak, że to tylko wstęp – ma plany dotyczące rozwoju gospodarczego, co w obecnej sytuacji związanej z pandemią jest ważną kwestią:

„Potrzebna jest mądra polityka o profilu dodatnim” – apelował prezydent – „Polska musi wrócić na drogę dynamicznego rozwoju, potrzebna jest polityka inwestycyjna”. Andrzej Duda opowiadał o planach inwestycji o charakterze suwerennościowym, czyli przekopaniu Mierzei Wiślanej, a także budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność”. Pojawiły się też obietnice szerokopasmowego internetu dla wszystkich szkół, który pozwoliłby uczniom na dostęp do nowoczesnych technologii, do edukacji.
Prezydent podkreślił, że swoje działania podejmuje z myślą o młodych, o tym, w jakim państwie przyjdzie im dorastać, ale też w hołdzie przeszłym pokoleniom, tym, którzy walczyli o wolność; zaapelował o udział w wyborach i poparcie:

Po wizycie w Suwałkach prezydent Andrzej Duda udał się do Augustowa.

foto: Wojciech Otłowski oraz Waldemar Bury