Maćkowa Ruda 17 tego lata będzie tętnić życiem kulturalnym. Galeria Strumiłło i jej gospodarze codziennie zapraszają odwiedzających, a „od święta” goście tego magicznego miejsca mogą wziąć udział w interesujących spotkaniach i prezentacjach filmowych. Najbliższe wydarzenie już w sobotę, 18 lipca.

Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie 17 jest otwarta dla zwiedzających codziennie od 10:00 do 18:00 (w innych godzinach wymagany kontakt tel. 790 790 069). Galeria mieszkańcom regionu jest doskonale znana – znajduje się na terenie siedziby rodziny Strumiłłów, położonej w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, nad brzegiem Czarnej Hańczy. Galeria prezentuje dorobek artystyczny zmarłego wiosną tego roku Andrzeja Strumiłły oraz prace Anny, Rafała i Jana Strumiłłów. Jest możliwość nabycia grafik, książek, plakatów.

W Galerii Strumiłło latem odbywać się będą cotygodniowe (w każdy piątek o godz. 20:00 przy kominku i winku) spotkania z filmem dokumentalnym, których tematyka związana jest z szeroko rozumianym procesem twórczym. Liczba miejsc jest limitowana.

Fot. archiwum „Niebywałych Suwałk” – wydarzenia, które miały miejsce w Maćkowej Rudzie

W piątek, 17 lipca o godz. 20.00 będzie można obejrzeć pierwszy z zaplanowanych filmów – „Wyobraź sobie świat bez muzyki”.

Głównym bohaterem tego dokumentalnego filmu w reżyserii Stefana Schwieterta jest Bill Drummond – w latach 80. i 90. XX wieku współtwórca punkowego Big In Japan i acid-popowego KLF, pisarz, były celebryta, filozof, aktywista, producent, manipulator, człowiek, który spalił milion funtów w gotówce oraz straszył karabinem maszynowym swoją publiczność, propagator idei No Music Day, w ostatnich latach poświęca się enigmatycznemu projektowi K17. To utopijny, rozciągnięty na wiele lat projekt chóru, który tworzy muzykę odrzucając muzyczną tradycję, słowa melodię oraz rytm. Drummond podróżuje po całej Wielkiej Brytanii, nagrywając napotkanych ludzi, którzy wydają, wywrzaskują, wymrukują i wyjękują bardzo różne dźwięki. Całość miksuje, odsłuchuje w głuszy i… na zawsze kasuje z pamięci komputera. K17 cieszy się popularnością na całym świecie – Drummond realizował go m.in. w Pekinie, Jerozolimie, Port-au-Prince i Göteborgu. Film jest opowieścią o radykalnym poszukiwaniu wolności – Drummod jest w stanie przekreślić całą muzyczną przeszłość, z której mógłby czerpać profity po dziś dzień. Od lat zabrania jakichkolwiek wznowień hitów KLF, systematycznie walczy o usuwanie swojej twórczości z Internetu. Opętany ideami bycia-w-teraźniejszości, prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem i „czystym” dźwiękiem nie odcina kuponów, cały czas poszukuje nowych rozwiązań i inspiracji. 

Z kolei w sobotę, 18 lipca o godz. 20:00 w galerii odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Skoniecznym, reżyserem filmu „Hardkor Disco” i twórcy kultowego serialu HBO „Ślepnąc od świateł”.

Hardkor Disko – spotkanie z reżyserem Krzysztofem Skoniecznym w Maćkowej Rudzie

Będzie też okazja, aby obejrzeć przedpremierowo pełnometrażowy film VR. W piątek, 31 lipca o godz. 16:00 i 19:00 w Maćkowe Rudzi planowana jest  projekcja „Sztynortu 1935″.

Pałac w Sztynorcie – majątku rodziny von Esti, wywodzącej się po części ze staropruskiego rodu Esti – znajduje się w środku Prus Wschodnich, terenu, o którego junkierskich elitach mówiło się, że poprzez kontrolę Prus kontrolują całe Niemcy. Zimnego i wilgotnego wieczoru 3 września 1935, około dwa tygodnie przed spodziewanym ogłoszeniem ustaw norymberskich, odbywa się tu „Wieczór muzyki, poezji i filozofii”, wydarzenie organizowane rokrocznie przez właścicieli majątku – aktualnie przez jego spadkobiercę, 50-letniego Ernsta, ożenionego i mającego dwie córki z pochodzącą z rodziny żydowskich handlarzy Anną. W pałacu panuje atmosfera poufałości – zgromadzeni goście są w większości ze sobą skoligaceni; różnią ich natomiast poglądy: w większości konserwatywne, nie brak jednak także skrajnych postaw. Ernst proponuje, by tematem wieczoru było pytanie, czy wskutek uchwalenia Ustaw Norymberskich w Niemczech przyjdzie na świat nadczłowiek. Zagadnienie czystości rasowej na różne sposoby dotyka życia osobistego każdej z postaci.

Przedpremierowy pokaz filmu “Sztynort 1935” w Maćkowej Rudzie

Leave a Reply