W sobotę 27 czerwca 2020 r. odbyła się ostatnia kolejka Drużynowych Mistrzostw Podlaskiego Związku Szachowego edycji wiosennej. Część zespołów zrobiła sobie „wolne” i nie wystawiła drużyn do rozgrywek, a z wkolei inni zmobilizowali siły i ściągnęli kolejnych arcymistrzów/arcymistrzyń do naszych rozgrywek.

Autor relacji: Paweł Jaroch

Ekstraliga:

VI kolejkę wygrała ekipa Akademia Szachowa Sobocińskich, która w składzie na ostatnią kolejkę przygotowała niespodziankę i wystawiła arcymistrza i arcymistrzynię. O ile zwycięstwo w kolejce było spodziewane, to już w końcowej klasyfikacji było ciężko osiągnąć przy świetnie grającej ekipie Podlasia i Przyjaciele. Młoda ekipa pod wodzą Adriana Budzisza i Ivo Karolczuka wraz z przyjaciółmi zajęła 2 miejsce, ale ostatecznie wygrała całe rozgrywki wg Tabeli Wszechczasów! Starsi zawodnicy już mogą sobie tylko poważyć o tej młodzieńczej fantazji w partiach szachowych i mimo nierzadko dużo wyższego rankingu, szczególnie w partiach on-line, wyniki są bardzo nie po naszej myśli. Dodatkowej „dominacji” młodej ekipy świadczy fakt, że ostatnie zawody spędzili „na komórkach” w drodze na długo oczekiwany turniej na żywo w Łazach. Trzecie miejsce wywalczyła ekipa Wiatraka Bydgoszcz. Nie licząc mojego wkładu i przyjaciół szachowych ze Sri Lanki, młoda drużyna Fundacji Jaćwież zajęła IV miejsce wyprzedzając chyba pierwszy raz Białą Białystok i kończąc jako jedna z 4 ekip rozgrywki (obok Białej, Akademii i Podlasia), która nie zaznała smaku spadku do niższej ligi.

Rozegranych zostało 225 partii, w których wykonano ruchów 15 717. Białe wygrały 48%, czarne 43%, a remisów padło 9%.

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

1 Akademia Szachowa Sobocińscy 92
2 Podlasie i Przyjaciele 77
3 PKS WIATRAK BYDGOSZCZ 65
4 Fundacja Jaćwież 56
5 BIAŁA BIAŁYSTOK 51
6 I LO Szubin 36
7 Chess Team Jasiu 28
8 Jaćwież Suwałki 28

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/N0ZSyk4N

I Liga:

W porównaniu do II Ligi, w I już było trochę lepiej i przynajmniej większość drużyn wystawiła po 2-3 zawodników. Kolejny raz awans zapewniła sobie II drużyna Akademii Szachowej Sobocińscy przed dwiema białostockimi drużynami: Szczotkami i KS ZP. Spadły osłabione: Sokółka, Fundacja II i Niedźwiedzie Północy.

Rozegranych zostało 142 partie, w których wykonano ruchów 8364. Białe wygrały 53%, czarne 41%, a remisów padło 6%.

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

1 Akademia Szachowa Sobocińscy II 100
2 Szczotki 63
3 KS ZP 40
4 Akademia Szachowa Juniorzy 34
5 Akademia Szachowa Białystok 28
6 Sokółka 25
7 Fundacja Jaćwież II 24
8 Niedźwiedzie Północy 22

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/4o5Lft0e

II Liga:

Wakacyjna II Liga. Tak w skrócie można opisać zmagania VI kolejki. Ze względu na start tylko 2 z zaplanowanych 9 zespołów udało rozegrać się tylko 5 partii w których wykonano 307 ruchów. Wszystkie partie były rezultatywne (wygranych białych 60%, wygranych czarnych 40%). Wygrała drużyna z Pakistanu z Prezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarkiem Wiśniewskim przed młodą białostocką ekipą STOpierwsza.

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

1 Mir Sultan Chess Academy 12
2 STOpierwsza 2

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/R8n4Jd6T

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj