Areszt Śledczy w Suwałkach od lat uczestniczy w realizacji projektu systemowego Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój – POWER pn.: ”Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”. Na początku sierpnia osadzeni rozpoczęli kurs przygotowujący do pracy jako pracownik budowlany.

Autor: kpt. Joanna Boratyńska

Głównym celem realizowanego projektu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Założeniem jest, że nabycie przez skazanych nowych umiejętności zawodowych przyczyni się do wzrostu ich szans na wyjście z obszaru szczególnie zagrożonego wykluczeniem społecznym i spowoduje płynne oraz aktywne odnalezienie się na rynku pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Tylko w roku 2019 Areszt Śledczy w Suwałkach zrealizował 10 edycji szkoleń zawodowych. Zgodnie z analizą lokalnego rynku pracy zaplanowano i zrealizowano w tutejszej jednostce penitencjarnej kursy przygotowujące do pracy w sektorze budowlanym i były to: pracownik ogólnobudowlany – 7 edycji; brukarz – 3 edycje. Pełne wsparcie otrzymało 120 skazanych.

Sytuacja epidemiczna w kraju oraz związane z nią obostrzenia pokrzyżowały nieco plany realizacji projektu w bieżącym roku. Ale dzięki wdrożeniu opracowanych zasad i procedur możemy ponownie realizować projekt, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W dniu 3 sierpnia rozpoczęła się pierwsza w tym roku edycja projektu. Zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy jest to kurs zawodowy przygotowujący do pracy jako pracownik budowlany. Zawodu uczy się aktualnie 14 osadzonych z tutejszej jednostki.

Cały cykl szkoleniowy składa się z aktywizacji zawodowej i zagadnień z dziedziny udzielania pierwszej pomocy oraz kursu zawodowego. Tym razem praktycznych umiejętności osadzeni uczą się remontując cele mieszkalne.

Beneficjenci otrzymają certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające zdobycie nowych umiejętności i wiedzy, które podniosą ich kompetencje i zwiększą możliwości w poszukiwaniu pracy po opuszczeniu zakładu karnego.

Zdjęcia: Areszt Śledczy w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj