Wzbogaciły się zbiory związane z malarzami pochodzącymi z Suwałk i okolic naszego miasta. Ostatnie trzy zakupy dokonane dzięki między innymi wsparciu sponsorów to cenne nabytki, bo jednocześnie – unikatowe.
Adam Międzybłocki przyszedł na świat w 1883 roku w Gryszkańcach, miejscowości znajdującej się w powiecie sejneńskim. Ukończył Szkołę Rysunku w Wilnie, potem podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kolejne lata to studia w Tbilisi, podróże do Baku i po Armenii. Na trzy lata wrócił do Warszawy, by w końcu w 1922 zamieszkać na dłużej w Wilnie. Tu związał się z lokalnym środowiskiem artystycznym. Był to czas swego rodzaju renesansu kultury i sztuki wileńskiej. Po wojnie jako repatriant trafił do Gdańska.
Obraz, który dzięki sponsorowi – firmie Budimex – znalazł się w posiadaniu Muzeum Okręgowego należy do wczesnego etapu twórczości artysty.
– To z wielu względów ważny nabytek – wyjaśnia Eliza Ptaszyńska,

© 2020 Katarzyna Otłowska
kustosz suwalskiego muzeum:
Zakupiony pastel Adama Międzybłockiego to tym cenniejszy nabytek, że pociągnął za sobą kolejny zakup związany z artystą. Finalizowanie kupna zbiegło się ze znalezieniem oferty sprzedaży dokumentów związanych z osobą malarza. To wyjątkowa sposobność, by poszerzyć wiedzę o artyście.
Trzeci zakup związany jest z osobą urodzonego już w samych Suwałkach Mariana Kuleszy, malarza, który najchętniej realizował się tworząc martwe natury. Co ciekawe, on także, tak jak Adam Międzybłocki, zamieszkał w Wilnie. Jak wyjaśnia Eliza Ptaszyńska, była to jedno z chętnie wybieranych miast dla osób pragnących doskonalić warsztat, rozwijać się.
Te nabytki są cennym wzbogaceniem zbiorów, a fakt, iż wszystkie są powiązane tematycznie pozwala planować organizację wystawy prezentującej eksponaty dotyczące malarzy urodzonych w Suwałkach czy najbliższych okolicach. Zwiedzający będą także mogli zobaczyć dwie kolejne prace Adama Międzybłockiego przekazane Muzeum Okręgowemu jako depozyt przez ich właściciela, suwalczanina.

