Wzbogaciły się zbiory związane z malarzami pochodzącymi z Suwałk i okolic naszego miasta. Ostatnie trzy zakupy dokonane dzięki między innymi wsparciu sponsorów to cenne nabytki, bo jednocześnie – unikatowe.

Adam Międzybłocki przyszedł na świat w 1883 roku w Gryszkańcach, miejscowości znajdującej się w powiecie sejneńskim. Ukończył Szkołę Rysunku w Wilnie, potem podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kolejne lata to studia w Tbilisi, podróże do Baku i po Armenii. Na trzy lata wrócił do Warszawy, by w końcu w 1922 zamieszkać na dłużej w Wilnie. Tu związał się z lokalnym środowiskiem artystycznym. Był to czas swego rodzaju renesansu kultury i sztuki wileńskiej. Po wojnie jako repatriant trafił do Gdańska.

Obraz, który dzięki sponsorowi – firmie Budimex – znalazł się w posiadaniu Muzeum Okręgowego należy do wczesnego etapu twórczości artysty.

– To z wielu względów ważny nabytek – wyjaśnia Eliza Ptaszyńska,

07 VIII 2020; Suwałki; Muzeum Okręgowe. – Eliza Ptaszyńska
© 2020 Katarzyna Otłowska

kustosz suwalskiego muzeum:

Zakupiony pastel Adama Międzybłockiego to tym cenniejszy nabytek, że pociągnął za sobą kolejny zakup związany z artystą. Finalizowanie kupna zbiegło się ze znalezieniem oferty sprzedaży dokumentów związanych z osobą malarza. To wyjątkowa sposobność, by poszerzyć wiedzę o artyście.

Trzeci zakup związany jest z osobą urodzonego już w samych Suwałkach Mariana Kuleszy, malarza, który najchętniej realizował się tworząc martwe natury. Co ciekawe, on także, tak jak Adam Międzybłocki, zamieszkał w Wilnie. Jak wyjaśnia Eliza Ptaszyńska, była to jedno z chętnie wybieranych miast dla osób pragnących doskonalić warsztat, rozwijać się.

Te nabytki są cennym wzbogaceniem zbiorów, a fakt, iż wszystkie są powiązane tematycznie pozwala planować organizację wystawy prezentującej eksponaty dotyczące malarzy urodzonych w Suwałkach czy najbliższych okolicach. Zwiedzający będą także mogli zobaczyć dwie kolejne prace Adama Międzybłockiego przekazane Muzeum Okręgowemu jako depozyt przez ich właściciela, suwalczanina.

A. Międzybłocki, Oni, 1916, pastel, 66x49,5
A. Międzybłocki, Oni, 1916, pastel, 66×49,5
M. Kulesza, Martwa natura z bukietem kwiatów, 1934, ol., pł., 73x68
M. Kulesza, Martwa natura z bukietem kwiatów, 1934, ol., pł., 73×68

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj