Reklama

Akwarela Adama Międzybłockiego powiększyła kolekcję zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Okazję do obejrzenia przekazanej przez nas Muzeum Okręgowemu w Suwałkach akwareli Adama Międzybłockiego „Martwa natura z laleczką” z 1955 r. oraz wysłuchania wykładu poświęconego artyście, wygłoszonego przez prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, mieli we wtorek, 7 lutego mieszkańcy Suwałk.

Materiałów archiwalnych lub opracowań na temat pochodzącego z Sejneńszczyzny artysty, który zapisał się na trwałe w historii środowiska litewskiego Wilna i Gruzji tamtego okresu, jest niewiele. Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, zaproszony w celu wygłoszenia odczytu „Adam Międzybłocki – artysta z inspiracji pogranicza kultur”, musiał odbyć więc długą drogę poszukiwania śladów i tropów, aby stworzyć obraz jego artystycznych poszukiwań i działań. Wkrótce na naszej stronie zaprezentujemy fragmenty opracowania.

Adam Międzybłocki urodził się w 1883 r. w Gryszkańcach na Sejneńszczyźnie, zm. w 1956 r. w Gdańsku. Był malarzem związanym z wileńskim środowiskiem artystycznym. Uczęszczał do Szkoły Rysunku w Wilnie, kształcił się też pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego w krakowskiej ASP. Był związany z Gruzją i Akademią  Sztuk Pięknych w Tbilisi. Do Gruzji Adam Międzybłocki wyjechał w 1913 roku. Poza Tbilisi Miedzybłocki przebywał też w Baku i w Armenii. Najwięcej jego prac powstało w latach 1917 – 1919; były prezentowane na wystawach Kaukaskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Ze względu na kolorystykę i zainteresowanie krajobrazem Kaukazu malarstwo Międzybłockiego zyskało sobie dużą popularność. Najbardziej znanym obrazem Międzybłockiego jest „Most Woroncowa”, namalowany na kartonie widok starej części Tbilisi. Obraz przechowywany jest w Muzeum Historycznym Miasta Tbilisi (źródło: Polskie dziedzictwo w Gruzji, Janusz Mróz, Jerzy Szałygin).

Międzybłocki wymieniany jest w wśród najwybitniejszych polskich artystów w Gruzji, do których należeli: Gracjan Chmielewski, Feliks Chodorowicz, Stanisław Horno-Popławski, Henryk Hryniewski, Jan Pajewski, Mikołaj Sklifasowski, Władysław Stachowski, Zygmunt Waliszewski, Roman Wilczyński, Ilja Zańkowski, bracia Cyrył i Ilja Zdaniewicz, Borys Romanowski i Michał Wadbolski.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy zechcieli towarzyszyć nam podczas prezentacji i wykładu. Iwona Danilewicz i Marcin Tylenda

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczynają się ferie w muzeum

Ferie zimowe to czas zabawa na śniegu, ale także...

Jak co roku uczczono pamięć powstańców styczniowych na suwalskiej Górze Szubienicznej

Nie przyniosło zamierzonego celu, pochłonęło wiele ofiar – jednak...

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...

„Wesoła sanna” Wierusza już w Muzeum Okręgowym

Obraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, "Wesoła sanna", od wtorku, 21 listopada...