Portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób, w Cinema Lumiere w Suwałkach już od 7 sierpnia.

Milla, poważnie chora nastolatka (magnetyczna Eliza Scanlen), zakochuje się w Mosesie (Toby Wallace) – chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Rodzice (fenomenalnie grani przez Essie Davis i Bena Mendelsohna) dla ukochanej córki zrobią wszystko, pozwolą nawet Mosesowi z nimi zamieszkać. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia.

Eliza Scalen, znana z serialu „Ostre przedmioty” 20-letnia Australijka, którą mogliśmy niedawno oglądać w „Małych kobietkach” Grety Gerwig, udowadnia, że wyrasta na jedną z najciekawszych aktorek młodego pokolenia. Jej filmowy partner Toby Wallace za swoją kreację otrzymał w Wenecji Nagrodę Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski.

– Zawsze fascynowała mnie przestrzeń, w jakiej porusza się umierająca osoba. Scenariusz Rity wykracza poza typowe historie o nastolatkach czy opowieści o chorych na raka. Ona w bardzo subtelny, spostrzegawczy sposób opisuje współczesne postacie, z którymi można się łatwo identyfikować i ustawia je w pozycji ponadczasowych rozważań nad śmiercią. Losy wszystkich bohaterów łączą się w nieprzewidywalny sposób. Ich relacje, wspólnie spęczone chwile są poruszające i intrygujące. Choroba Milli sprawia, że znajdują się w sytuacjach, których nigdy by się nie spodziewali – tak o filmie mówi Shannon Murphy, twórczyni filmu.

Scenariusz do tego filmu powstał na kanwie sztuki teatralnej. Po dokonaniu przeróbek rozpoczęły się castingi.

Shannon Murphy, reżyser filmu wychowywała się w Hong Kongu, Singapurze, Australii i Afryce. Jest nagradzaną reżyserką teatralną i projektantką. W 2007 roku ukończyła NIDA (Narodowy Instytut Teatralny) i została nazwana przez Sydney Magazine najbardziej wpływową absolwentką tej uczelni. Murphy reżyserowała przedstawienia dla Sydney Theatre Company, Belvoir St Theatre, Griffin Theatre Company, Bell Shakespeare, The Ensamble, The Darlinghurst Theatre i Tama Rock Surfers. Za granicą pracowała dla teatru Schaubuhne w Berlinie. Otrzymała nagrodę teatralną miasta Sydney za australijską premierę sztuki „Nazywam się Rachel Corrie” oraz wyróżnienie Best Ensamble za „Broken”. Reżyserka otrzymała też stypendia Mike Walsh Fellowsip i Instyle and Audi Women of Style.

Jej wciągająca adaptacja opery Glucka „Orfeusz i Eurydyka” była przedstawieniem inaugurującym festiwal Spectrum Now. Wystawiona została w rozbrzmiewających echami salach galerii sztuki Nowej Południowej Walii. Produkcja powstała przy współpracy z szefem kuchni Mattem Moranem, marką modową AJE, fotografem Murrayem Fredericksem i ozdobiona kompozycjami kwiatowymi dr Licy Cooper.

Shannon Murphy ukończyła kierunek reżyserski na AFTRS (Australijskiej Szkole Filmu, Telewizji i Radia) w 2013 roku. Jej film dyplomowy „Kharisma” wyświetlano na festiwalach w Cannes, Toronto, Palm Springs, na Flickerfest, Citizen Jane, Byron Bay, Rhode Island, BOFA Tasmania, berlińskim Interfilmie. Otrzymał nominację do nagrody Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (AACTA) w kategorii krótkometrażowy film komediowy.

Murphy pracuje nad serialem „Sisters” dla Endemol Shine Banks. Dla telewizji przygotowała również „Love Child”, a także pracowała przy popularnym serialu komediowym „Offspring”. Jej krótkometrażowy film „Eaglehawk” został nominowany do nagrody Dendy na festiwalu filmowym w Sydney (2016), a także był pokazywany na międzynarodowym festiwalu filmowym w Melbourne. Zagrali w nim Ryan Corr, Wayne Blair i Tilda Cobham-Harvey. Murphy współtworzy firmę producencką Dollhouse Pictures wraz z Rose Byrne, Krew Boylan, Jessicą Carrerą i Gracie Otto. Celem twórczyń filmowych jest przekraczanie twórczych granic filmu, telewizji i teatru.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na dowolny pokaz filmu „Babyteeth” w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy do 5 sierpnia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem (redakcja@niebywalesuwalki.pl) odpowiedź na pytanie: Eliza Scalen zagrała rolę Beth March w najnowszej wersji „Małych kobietek” w reż. Grety Gerwig. Jaka aktorka zagrała tę rolę w pierwszej ekranizacji powieści Louisy May Alcott? Bilety wygrywają: Anna Bielska i Małgorzata Czerucka.

Leave a Reply