15 VIII 2020 , Obchody 300-lecia Miasta Suwałki - Park Konstytucji 3 maja; z lewej Czesław Renkiewicz © 2020 Wojciech Otłowski

Do uroczystości trzechsetlecia Suwałk przygotowywano się od dłuższego czasu, tak by wszystko dopięte było na ostatni guzik. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany, zatem w nieco skromniejszej formie, w sobotę, 15 sierpnia, rozpoczęły się dwudniowe obchody tej pięknej rocznicy istnienia naszego miasta.

Niemal siedemdziesięciotysięczne miasto to społeczność bardzo zróżnicowana, zatem takie właśnie różnorodne propozycje złożyły się sobotni program świętowania jubileuszu. Zaczęło się sportowo – po biegu śniadaniowym nad Zalewem Arkadia wystartował szczególny bieg sztafetowy – „300 kilometrów na 300-lecie Suwałk”.

Popołudniowa pora przyciągnęła na bulwary nad Czarną Hańczą liczne grono suwalczan i gości. Atrakcji nie brakowało – w strefach rodzinnej i sportowej było gwarno, wesoło i kolorowo. Zabawy, konkursy, twórcze działania przyciągały najmłodszych, była też okazja do sportowych zmagań w ciekawej formie. Można było zajrzeć do ogrodów Muzeum im. Marii Konopnickiej czy wysłuchać minikoncertu gospel w wykonaniu chóru prowadzonego przez Annę Szafranowską.

Wzrok przyciągały osoby w nietypowych strojach, jakby sprzed lat – byli to aktorzy teatru „Plama”, chętnie inicjowali rozmowy, zapraszali do wspólnych zdjęć. Potem można było podziwiać ich występ w happeningu „Suwałki, moje miasto”.

Wyjątkowym punktem obchodów 300-lecia w okolicach „Starej Łaźni” było zakopanie Kapsuły Czasu, wyjątkowego przesłania do przyszłych pokoleń, które otwarte ma zostać po upływie stu lat. W specjalnym pojemniku znalazły się przeróżne przedmioty ważne dla nas, współcześnie żyjących mieszkańców Suwałk: pamiątkowe monety, znaczki, publikacje, koszulki zespołów sportowych z podpisami zawodników, płyty, egzemplarze „Dwutygodnika Suwalskiego”, sprawozdania i listy.

Uroczysty moment stał się okazją do refleksji, wspomnień, życzeń.

Poseł Jarosław Zieliński życzył satysfakcji z działań, które podejmujemy – jako suwalczanie, Polacy, aby okazały się one trafne dla nas samych, korzystne dla naszych rodzin, by dawały nam powody do zadowolenia:

Potem świętowanie przeniosło się do Parku Konstytucji 3 Maja – tu przybyli zobaczyć mogli widowisko „Karki z historii”, które było ciekawą formą przekazania wydarzeń, które stanęły u zarania dziejów naszego miasta. Starannie dobrane stroje, pomysłowa koncepcja inscenizacji i zaangażowanie jej uczestników stworzyło niebanalną lekcję historii w nietuzinkowej formie artystycznej.

Wystąpienie prezydenta, Czesława Renkiewicza, było okazją do przypomnienia szczególnych chwil z przeszłości miasta, a także złożenia życzeń:

Ciepłe słowa i serdeczności przekazali suwalczanom z okazji jubileuszu przedstawiciele władz zaprzyjaźnionych miast. Nagrane materiały filmowe zostały wyświetlone na znajdującym się tuż przy muszli koncertowej ekranie.

Ostatni akcent sobotniego świętowania był niezwykle radosny, barwny i energetyczny – na scenie pojawili się tancerze ZPiT „Suwalszczyzna”. Występ rozpoczęli żywiołowym mazurem z opery „Straszny dwór”, potem widzowie mogli zobaczyć kolejne prezentacje taneczne (m.in. kujawiaka z oberkiem i polkę) oraz usłyszeć wzruszające melodie i piosenki.

Jutro drugi dzień obchodów jubileuszu. W planach uroczyste akcenty, występy grup taneczny i muzycznych, finisz biegu sztafetowego, koncert muzyki barokowej, a niedzielne świętowanie rozpocznie o godzinie 10.00 przedstawienie teatralne dla najmłodszych.

Leave a Reply