Uroczyste świętowanie jubileuszu istnienia naszego miasta powoli dobiega końca. Pozostaną wspomnienia, ale i pamiątki tych obchodów. Dwie z nich oficjalnie zaistniały podczas drugiego dnia uroczystości.

Na rogu ulic Kościuszki i Chłodnej umieszczona została pamiątkowa tablica ukazująca kopię przywileju królewskiego nadania Suwałkom praw miejskich magdeburskich z 2 marca 1720. Odtąd kamienica przy ul. Kościuszki 76 będzie przypominać suwalczanom i turystom o wyjątkowym wydarzeniu stojącym u zarania dziejów naszego miasta.

Tuż przed odsłonięciem tablicy prezydent Czesław Renkiewicz przypomniał zdarzenia z początków istnienia Suwałk, wagę i znaczenie otrzymanego przywileju:

Prezydent przywołał też okoliczności podjęcia pomysłu stworzenia odsłoniętej dziś tablicy:

Żywą pamiątką tego wyjątkowego jubileuszu będzie z kolei dąb posadzony w Parku Konstytucji 3 Maja.

Prezydent Czesław Renkiewicz określił go jako symbol naszej pamięci o poprzednich pokoleniach, o tych, którzy tu mieszkali, pracowali, działali, rozwijali nasze miasto. Umiejscowienie tej pamiątki jest nieprzypadkowe – Park Konstytucji 3 Maja to miejsce szczególne i bardzo dla suwalczan ważne:

Głos zabrał także poseł Jarosław Zieliński, który podkreślił głęboki sens wzbogacania przestrzeni naszego miasta o miejsca przypominające ważne wydarzenia z naszej przeszłości:

Następnym punktem obchodów były taneczno-muzyczne występy artystów. Najpierw prezentowali się najmłodsi. Pierwszy akord tych prezentacji miał miejsce tuż przy posadzonym drzewie – „Piosenkę o muzyce” wykonała równolatka owego dębu – Helenka Taudul-Łobacz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj