Podest ruchomy, platforma robocza, wysięgnik, podest samojezdny – to wszystko różne terminy opisujące ten sam typ urządzenia. Wśród podestów ruchomych można wyróżnić kilka kategorii pojazdów, które różnią się zarówno pod względem budowy, jak i zastosowania. O jakich urządzeniach mowa? Sprawdźcie sami!

Materiał partnera.

Rodzaje podestów ruchomych

Jak łatwo się domyślić, podesty ruchome zyskały swoją nazwę poprzez oddzielenie tego typu urządzeń od podestów nieruchomych, statycznych. Platformy ruchome wyposażone są w napęd, bądź też ich konstrukcja umieszczona jest na pojeździe, który gwarantuje im swobodę przemieszczania się. Pojazdy tego typu można podzielić na:

 • podesty przejezdne;
 • podesty masztowe.

Podesty przejezdne

Konstrukcja platformy unoszącej przymocowana jest w ich przypadku na podwoziu samochodu. Sprawia to, że podesty przejezdne są bardzo łatwe w transporcie, jednak mogą mieć trudności z dotarciem w niektóre miejsca (czyli wszędzie tam, gdzie nie można dojechać samochodem).

Najczęściej wykorzystuje się je:

 • w przy drogowych pracach związanych z utrzymaniem zieleni (podczas wycinki gałęzi utrudniających widoczność na drodze itp.);
 • podczas prac oraz napraw związanych z liniami wysokiego napięcia czy sieciami trakcyjnymi;
 • do montowania ozdób świątecznych, bilbordów itp. w przestrzeni miejskiej.

Podesty masztowe

Ten rodzaj podestów ruchomych charakteryzuje się mniejszą i bardziej zwartą budową. Ich nazwa wywodzi się od zamontowanego masztu, czyli wysięgnika, który posiadają. Podesty masztowe dzielą się na:

 • podesty teleskopowe wysuwane;
 • podesty teleskopowe łamane.

Pierwsze z nich posiadają wysuwane teleskopowe ramię, przez co w trakcie pracy na wysokościach muszą być umieszczone bezpośrednio pod docelowym miejscem.

Drugie natomiast mają łamane (składane z części) ramię teleskopu, dzięki czemu urządzenia mają możliwość łatwiejszego dostępu w miejsca, w które nie można bezpośrednio dojechać.

Podesty ruchome masztowe wykorzystuje się podczas:

 • remontów, poprawek i prac budowlanych;
 • montażu orynnowania i innych tego typu elementów;
 • renowacji zabytków – np. zabytkowych sufitów (urządzenia z elektrycznym napędem mogą być wykorzystywane także wewnątrz pomieszczeń);
 • przeprowadzania napraw i modernizacji w halach oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych;
 • wykonywania zadań w przestrzeni miejskiej – zarówno porządkowych, jak i np. montażu scen i nagłośnienia pod koncerty oraz innego typu atrakcje.

Zalety podestów ruchomych

Zarówno podesty przejezdne, jak i masztowe mają tę zaletę, iż mogą unosić od 1 do nawet 3 osób ( w zależności od maksymalnego udźwigu pojazdu), przy czym wiele z nich sterowanych może być zdalnie – prosto z unoszonej platformy, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Praca przy użyciu podestów ruchomych jest nie tylko wygodna, ale również (co bardzo istotne) bezpieczna. Np. platformy robocze marki Manitou (znajdziesz je tutaj) posiadają zamontowane solidne i wytrzymałe bariery ochronne na takiej wysokości, aby jednocześnie zapewniały dobrą możliwość manipulowania narzędziami pracownikom ale i bezpieczeństwo.

W zależności od rodzaju i modelu, podesty ruchome dysponują wysokością podnoszenia do nawet 20 metrów! Jest to wartość zdecydowanie dużo większa niż w przypadku np. takich jak tu – wózków widłowych wysokiego składowania.

Zaletę podestów ruchomych stanowi także zastosowany w większości z nich ekologiczny napęd, dzięki któremu urządzenia mogą podejmować się wykonywania prac wewnątrz pomieszczeń, bez obaw o emisję spalin czy nadmierną głośność.

Jednak podesty ruchome z napędem spalinowym mogą pochwalić się zwykle większą mocą, udźwigiem oraz możliwością pracy w trybie wielozmianowym.

Na co zwracać uwagę kupując podest ruchomy?

Wybierając podest ruchomy na początek należy zadecydować jaki typ pojazdu ma to być. Następnie warto przejrzeć oferty różnych modeli urządzeń pod kątem:

 • maksymalnego udźwigu (od niego zależy ilu pracowników i materiałów będzie w stanie unieść platforma);
 • maksymalnej wysokości podnoszenia (najlepiej ten parametr porównać razem z udźwigiem na diagramie udźwigu pojazdu);
 • zastosowanego napędu (elektryczny umożliwi pracę wewnątrz pomieszczeń, spalinowy będzie bardzo przydatny na zewnątrz);
 • prędkości unoszenia;
 • wymiarów platformy (chodzi tutaj zarówno o wymiary unoszonego podestu, jak i samego urządzenia, które są szczególnie istotne głównie w przypadku prac wewnątrz budynków).

Ponadto, co oczywiste, ważne jest aby wybrać pojazd oryginalny, z wiarygodnego źródła, ze stosowną dokumentacją. Właśnie takie podesty ruchome znaleźć można m.in. na: www.lemarpol.eu/oferta/platformy-robocze-podesty-ruchome.

Podesty ruchome – podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy typy i rodzaje podestów ruchomych dostępnych obecnie na rynku, wraz z ich podstawowym zastosowaniem. Podesty ruchome samojezdne stanowią bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku prac przeprowadzanych na wysokościach. Warto jednak pamiętać, aby przed zakupem upewnić się, że wybrane urządzenie pochodzi z wiarygodnego źródła, posiada gwarancję oraz jest w pełni bezpieczne i przystosowane do pracy na wysokościach.

_______________________________________________________________

Magdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Leave a Reply