Memoriał to szczególne wydarzenie sportowe – fanów siatkówki cieszy możliwość oglądania w akcji drużyn z PlusLigi, wspierania ulubieńców, przeżywania niemałych emocji. Piątkowy (21 sierpnia) wieczór dał kibicom Ślepska mnóstwo powodów do radości, bo połączony został z uroczystą prezentacją zawodników. Po dość długiej przerwie (ostatni mecz w Suwałki Arena rozegrany został w lutym) znów w hali głośno dopingowano biało-niebieskich.

W XI Memoriale Józefa Gajewskiego udział biorą prócz gospodarzy wicemistrzowie sezonu 2019/2020 – Verva Warszawa Orlen Paliwa, zajmujący piątą lokatę zespół Trefla Gdańsk oraz dwie drużyny, które uplasowały się nad biało-niebieskimi: Czarni Radom oraz Indykpol AZS Olsztyn. Prócz plusligowców zagrają też zawodnicy z pierwszej ligi – BAS Białystok.

Przed spotkaniem Ślepska Malow Suwałki z zespołem Cerrad Enea Czarnymi Radom w oryginalny sposób zaprezentowani zostali zawodnicy naszej drużyny oraz sztabu szkoleniowego. Światła w Suwałki Arena zostały przygaszone, spiker odczytywał kolejne nazwiska, a reflektor wyławiał z mroku zawodników pojawiających się w różnych częściach hali. W bluzach, z kapturami na głowach, w maseczkach wbiegali na boisko, bo po chwili pozbyć się tych osłon i przywitać z pozostałymi zawodnikami.

Jako pierwszy – z numerem 1 – pojawił się Marcin Waliński, dotychczas grający w drużynie MKS Będzin. Drużynę biało-niebieskich wspierają w nowym sezonie także Tomas Rousseaux, kolejny świetny nabytek z Rzeszowa (analogicznie jak rok temu – Nikolas Szerszeń) oraz nowy libero – Mateusz Czunkiewicz. Grupę nowych zawodników zamyka białostoczanin, Mateusz Sacharewicz (ostatnio grał w Cuprum Lubin).

Zmiany nastąpiły też w sztabie – asystentem trenera został, po zakończeniu kariery sportowej, Kamil Skrzypkowski, zaś nowym statystykiem drużyny jest Adam Tołoczko.

Kolejny uroczysty akcent wieczoru to oficjalne rozpoczęcie XI Memoriału Józefa Gajewskiego. Upamiętniając wyjątkowego prezydenta, wspierającego suwalski sport, dzięki któremu siatkówka mogła w takiej formie zaistnieć w grodzie nad Czarną Hańcza, spiker przypomniał jego sylwetkę, a zebrani uczcili zmarłego dziesięć lat temu prezydenta symboliczną minutą ciszy.

Potem głos zabrał obecny prezydent, Czesław Renkiewicz:

Zwieńczeniem jego wystąpienia było przekazanie symbolicznego czeku opiewającego na sumę 1.600.000 zł – kwotę, którą miasto w nadchodzącym sezonie wesprze Ślepsk Malow.

Otwarcia imprezy dokonał syn zmarłego prezydenta, Tomasz Gajewski:

Sportowe emocje łączyły się z muzycznymi akcentami – gwiazdą piątkowego wieczoru był Nowator, którego utwór – „Z lewa do prawa” towarzyszy występom Ślepska Malow w Suwałki Arena. Energetyczna muzyka spotkała się z gorącym przyjęciem, a oprócz doskonale znanego kibicom hitu usłyszeć można było inne utwory artysty:

Tuż po godzinie 20.00 rozpoczęło się spotkanie gospodarzy z Czarnymi Radom. A jego pierwsza wymiana trwająca niemal minutę przypomniała niewątpliwie kibicom pamiętny set ze spotkania w lutym – rekordowy, bo trwający niemal godzinę, a zakończony wynikiem 42:44 dla Wojskowych. Tę wymianę wygrał Ślepsk i był to dobry prognostyk na dalszą grę, swego rodzaju deklaracja, że biało-niebiescy dadzą z siebie wszystko, by pokazać możliwości i przygotowanie do nowego sezonu.

Początek pierwszej odsłony był bardzo obiecujący: gospodarze prowadzili 4:0. Potem jednak doszło do wyrównania. Jednak sportowy duch nie gasł – na parkiecie od początku spotkania grali dwaj nowi zawodnicy: Marcin Waliński i Tomas Rousseaux, obaj libero doskonale się uzupełniali, świetnie prezentowali się znani z poprzedniego sezonu Bartłomiej Bołądź, Andreas Takvam, Josh Tuaniga, Cezary Sapiński. Widać było, że zespół jest zgrany, że zawodnicy doskonale się rozumieją. Tego zabrakło przeciwnikom, zatem nic dziwnego, że pierwszy set zakończył się wynikiem 25: 22.

Długich, ofiarnych wymian nie zabrakło w dalszej części meczu. Były i asy serwisowe, i doskonałe odczytywanie intencji zawodników Czarnych, zatem w pewnym momencie przewaga suwalskiej drużyny wynosiła niemal dziesięć punktów i choć potem nieco zmalała, to wynik znów był niezwykle satysfakcjonujący dla kibiców Ślepska – 25:18.

Trzeci set przypieczętował niewątpliwą przewagę gospodarzy – choć przez moment bardziej wyrównany, to także zakończył się wygraną biało-niebieskich 25:21. Tak imponujące zwycięstwo na początek turnieju niewątpliwie cieszy, choć jutro drużynie z Suwałk przyjdzie zmierzyć się z drugim w tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 zespołem Verva Warszawa Orlen Paliwa.

MVP spotkania został zasłużenie środkowy, Andreas Takvam, które skuteczne i pomysłowe akcje wielokrotnie powiększały punktowy wynik biało-niebieskich.

Ubiegły Memoriał zakończył się zwycięstwem gospodarzy. Jaki będzie wynik tegorocznego, tego dowiemy się w niedzielę. A spotkania siatkarzy oglądać można w hali Suwałki Arena, na telebimie przed nią lub w telewizji, na kanale Polsatu. Jutro sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 15.00 meczem beniaminka zaplecza PlusLigi, zespołu BAS Białystok z drużyną Trefla Gdańsk.