Stary cmentarz staroobrzędowców we wsi Białogóry na Suwalszczyźnie przestał istnieć. Na sytuację jako pierwszy zwrócił publicznie uwagę znany fotograf Piotr Malczewski: „właściciele spychają i wywożą ziemię wraz z kośćmi”. Sprawą już zajmuje się prokuratura w Sejnach.

I stało się coś złego. Wydawało by się, że w Polsce takie rzeczy się już nie zdarzą. Województwo podlaskie i Suwalszczyzna reklamowana jest jako miejsce wielokulturowe i wieloetniczne. A tu pagórek nad jeziorem we wsi Białogóry niedaleko Sejn – dawny cmentarz Staroobrzędowców zostaje zakupiony jako działka rekreacyjna, a właściciele spychają i wywożą ziemię wraz z kośćmi. Wiedzą co robią, są wykształceni, mają zawody można by rzec „godne zaufania”. Gdzie tu zwykła przyzwoitość ludzka ? Staroobrzędowców nie chcą wpuścić na dawny teren cmentarza. Budują płot, altankę, zrównali teren. Nie wiemy czym się to skończy. (…) – fragment wpisu Piotra Malczewskiego na fanpage’u. Tymczasem właściciele twierdzą, że nigdzie nie znaleźli wzmianki na temat zlokalizowanego w tym miejscu cmentarza – status działki został określony jako teren rekreacyjny (oficjalne ich stanowisko w tej sprawie można znaleźć tutaj). W tej chwili sprawę bada sejneńska prokuratura – pod kątem znieważenia zwłok, prochów ludzkich lub miejsca spoczynku zmarłego.

Oświadczenie w sprawie cmentarza wydał również Krzysztof Czyżewski z sejneńśkiego „Pogranicza”, który jak podkreśla – jest zbulwersowany faktem zbezczeszczenia ludzkich szczątków znajdujących się w miejscu pochówku staroobrzędowców we wsi Białogóry w powiecie sejneńskim. – Domagamy się zaprzestania robót budowlanych na terenie tej dawnej nekropolii, a także zabezpieczenia i upamiętnienia tego miejsca jako ważnej części wielokulturowego dziedzictwa Rzeczpospolitej – dodaje, wskazując, że „prawo do zachowania i upamiętnienia miejsc pochówku naszych przodków jest jednym z podstawowych praw obywatelskich RP. Nasza Konstytucja gwarantuje prawo do godności, obejmujące również prawo do poszanowania pamięci i szczątków ludzkich. Jednocześnie cmentarze to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i historyczne. Bardzo ważną częścią tego dziedzictwa jest tradycja poszanowania pamięci innych narodowości i religii, swój wyraz znajdująca w zrozumieniu i pomocy im udzielanej. Incydent z cmentarzem w Białogórach narusza prawa obywatelskie, naraża na szwank tradycję tolerancji Rzeczpospolitej oraz krzywdzi mniejszość wyznaniową i narodową jaką są w Polsce staroobrzędowcy”. Krzysztof Czyżewski wraz z przedstawicielami Naczelnej Rady Staroobrzędowców oraz Centrum Projektów Społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich stara się sprawą zainteresować również samego rzecznika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj