Zespół Śpiewu Tradycyjnego ANCYJAS, działający w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem Anny Szafranowskiej, zajął 3. miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Laureatki będziemy mogli usłyszeć na żywo jeszcze w tym miesiącu.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą to wydarzenie, w którym poszczególne województwa reprezentują najwybitniejsi artyści ludowi z danego regionu. Sam udział w wydarzeniu jest godny odnotowania i gratulacji, co dopiero miejsce na podium. W jury tegorocznego festiwalu zasiadły takie znakomitości jak: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Maria Baliszewska, prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, prof. dr hab. Piotr Dahlig, dr Jacek Jackowski, dr Bożena Lewandowska, Remigiusz Mazur-Hanaj, prof. dr hab. Bożena Muszkalska i dr Janina Biegalska.

Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas działalność rozpoczął w 2006 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Obecnie działa w Suwalskim Ośrodku Kultury. Słowo „ancyjas” wywodzi się z gwary suwalskiej i oznacza nieczystą, ale niezbyt groźną siłę. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni Suwalszczyzny (polskie, rosyjskie, litewskie), śpiewając białym głosem. W swym repertuarze ma tradycyjne pieśni obrzędowe od kolęd i pastorałek, przez pieśni wielkopostne, wiosenne czy miłosne, po żniwne i weselne. Występuje podczas lokalnych jarmarków, m.in. Kaziuka Suwalskiego i Jarmarku Folkloru oraz regionalnych. np. Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Czarnej Białostockiej. Współpracował przy spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna „ Żar Bułgarii” wykonując tradycyjne pieśni bułgarskie. Zrealizował również widowiska teatralno-obrzędowe „Biała sukienka, złoty pas – jak to na weselach bywało i co się jeszcze ostało” oraz „Wieczór panieński” z tradycyjnymi suwalskimi pieśniami weselnymi.

Zespół Ancyjas oraz panią Annę Adruszkiewicz z Wiżajn, która na tegorocznym festiwalu zdobyła I nagrodę w kategorii śpiewaków solistów, będzie można usłyszeć podczas wrześniowego koncertu finałowego „Na styku kultur: Pieśni polskie z Suwalszczyzny”, który odbędzie się w niedzielę, 20 września o godz. 17.00. Bilety w cenie 20 zł dostępne w kasie SOK oraz online na www.bilety.soksuwalki.eu. Organizator przypomina, że posiadacze biletów na odwołany z powodu zagrożenia epidemicznego koncert „Na styku kultur” planowany na 15.03.2020, mogą, w ramach dostępnego limitu miejsc, wymienić je na aktualny termin (20.09.2020) bez dodatkowych kosztów.

Fot. źródło: Anna Szafranowska

4 KOMENTARZE

Leave a Reply