Na zdj. budynek Muzeum Okręgowego w Suwałkach, © Wojciech Otłowski - www.wojciech-otlowski.pl

Nowe eksponaty w zbiorach zawsze wywołują radość, jednak sam proces ich pozyskiwania często nie jest łatwy. Śledzenie ofert, udział w aukcjach, poszukiwania, kwestie finansowe – wiele spraw trzeba załatwić, by potem móc cieszyć się nowym nabytkiem i zaprezentować go zainteresowanym. Bywa że niewystarczające fundusze stają się przeszkodą, zatem tym bardziej cieszy hojny dar, który właśnie został oficjalnie przekazany placówce, a niebawem będzie pokazany odwiedzającym.

Niemała kolekcja sztuki współczesnej wzbogaciła zbiory suwalskiego Muzeum Okręgowego. Stało się to za sprawą przekazanej darowizny od Izabeli Roman, farmaceutki związanej rodzinnie z Suwalszczyzną. Choć obecne miejsce zamieszkania to Stany Zjednoczone, wcześniej rodzina ofiarodawczyni związana była z Suwałkami, zatem sentyment był powodem takiej właśnie dyspozycji. Akt darowizny został podpisany w siedzibie placówki 3 września.

Eliza Ptaszyńska, kustosz suwalskiego Muzeum Okręgowego:

Nazwiska autorów dzieł są powszechnie znane, a ich prace – docenianie i cenne. To między innymi Stasys Eidrigevicius, Andrzej Strumiłło, Jan Lebenstein, Anna Jaźwińska, Kiejstut Bereźnicki, Zbysław Maciejewski, Eugeniusz Markowski, Kazimierz Lasocki.

– Taki dar to radość i nobilitacja, a także nowe możliwości dla placówki – wyjaśnia Eliza Ptaszyńska, kustosz suwalskiego Muzeum Okręgowego:

Obrazy przyjechały tuż przed pandemią, zatem trzeba było uzbroić się w cierpliwość w kwestii planowania ekspozycji. Obecna sytuacja daje nadzieję na możliwość zaprezentowania owego cennego daru, zatem we wrześniu można spodziewać się wernisażu. Aby lepiej ocenić i docenić te obrazy, zaplanowane zostało spotkanie z krytykiem sztuki współczesnej, Kamą Zboralską.

Zapowiada się zatem bogata i ciekawa jesień w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. W planach także spotkania autorskie, warto więc śledzić ofertę placówki.

Leave a Reply