Jeśli chcesz założyć swoje pierwsze akwarium, to powinieneś wiedzieć, że istnieją zestawy akwarystyczne, które są najlepszym rozwiązaniem dla początkujących. Dzięki takiemu zakupowi masz pewność, że dobrane zostały odpowiednie elementy, np. filtr ma odpowiednią wydajność i pasuje do objętości zbiornika.

Artykuł partnera.

Jeśli posiadamy już doświadczenie, możemy taki zestaw stworzyć sami i według naszych potrzeb dobrać wszystkie elementy.

Wielu początkujących akwarystów uważa, że powinni zacząć z akwarium o małej objętości, jednak jest to błąd. Im mniejsze akwarium, tym więcej uwagi musimy mu poświęcać. Najlepiej przygodę z akwarystyką zacząć z akwarium o objętości około 60 litrów. W tej chwili cały zestaw możemy kupić za około 170 zł. Jeśli chodzi o cenę zestawu akwarystycznego o objętości 60 litrów wynosi około 250 zł.

Dzisiaj jednak opowiemy o samodzielnemu złożeniu zestawu akwarystycznego.

Kształt akwarium

W sklepach możemy znaleźć zbiorniki o kształtach pięcio- lub sześciobocznych, narożnikowych, panoramicznych i wypukłych. Najczęściej sprzedawanym jest jednak klasyczne, prostokątne akwarium. Przy wyborze zbiornika powinniśmy myśleć przede wszystkim o rybach. Akwarium okrągłe być może wygląda interesująco, jednak rybom ciężko się w nim zorientować. Najlepszym schronieniem dla nich będzie akwarium prostokątne ze starannie zaplanowanymi i ułożonymi akwarystycznymi elementami dekoracyjnymi.

Filtracja

Musimy pamiętać, że sam filtr nie zapewni nam odpowiednej filtracji wody. Pomaga on tylko w utrzymaniu czystości wody, jednak jej dalsze kroki musimy podjąć sami.

Filtr przeprowadza filtrację mechaniczną i biologiczną. Ten pierwszy rodzaj usuwa widoczne zanieczyszczenia, dlatego filtr należy regularnie czyścić. Gdy bakterie osiedlają się w naszym filtrze, rozpoczyna się filtracja biologiczna, która polega na tym, że bakterie nitryfikacyjne rozkładają związki azotowe przy pomocy tlenu.

Filtry dzielimy również na zewnętrzne i wewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje, filtry zewnętrzne znajdują się poza akwarium, a za pomocą pompy woda doprowadzana jest wężykami do filtra, a następnie zawracana do akwarium. Filtry wewnętrzne umieszczamy bezpośrednio w zbiorniku akwariowym, ale są one mniej wydajne i zabierają przestrzeń w zbiorniku.

Napowietrzanie

Jeśli w akwarium mamy mało roślin i dużo ryb, konieczne jest zapewnienie napowietrzania za pomocą silników lub kamieni napowietrzających.

Oświetlenie

Światło jest bardzo ważnym elementem dla ryb, a także dla zdrowego wzrostu roślin. Aby życie w akwarium działało tak, jak powinno, nie wystarczy nam światło dzienne, ale będziemy musieli dokupić oświetlenie sztuczne. Orientacyjnie natężenie światła powinno wynosić około 1 W mocy na 1 litr wody.

Oświetlenie nad akwarium montujemy za pomocą wsporników nad otwartą powierzchnią, podwieszając – zwykle z sufitu lub z dodatkowych wsporników. Światła mogą być też zamontowane w pokrywie.

Powinniśmy świecić około 10-12 godzin dziennie bez przerwy. Tutaj zdecydowanie wskazane jest zakupienie timera, który pilnuje naszego czas świecenia.

Ogrzewanie

Ogrzewanie w akwarium zapewnia grzałka akwariowa. Większość słodkowodnych ryb tropikalnych wymaga stałej temperatury około 25ºC. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej temperatury wody bez grzałki, jeśli temperatura powietrza nie jest wystarczająco wysoka. Faktem jest, że jeśli letnie dni są zbyt upalne, wręcz przeciwnie, konieczne jest chłodzenie wody w akwarium.

Grzałka zawiera termostat, na którym można ustawić idealną temperaturę. Zwykle znajduje się na ścianie akwarium. Moc grzałki podawana jest w watach, dlatego kupując ją powinniśmy zwrócić uwagę na wydajność.

Substrat i piasek

Najczęściej używany na dno akwarium jest piasek, ale jeśli chcemy uprawiać rośliny akwariowe, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie substrat.

Leave a Reply