20 września w Białymstoku rozpocznie się festiwal „Kierunek Wschód”. Tegoroczna, czwarta edycja będzie inna od pozostałych. Na scenie Teatru Dramatycznego wystąpią teatry z Polski. W Internecie będzie można obejrzeć nagrania spektakli teatrów z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy oraz Ukrainy.

„Kierunek Wschód” to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Wydarzenie ma służyć zacieśnianiu współpracy Teatru Dramatycznego z partnerami z zagranicy oraz z innymi teatrami i artystami z Polski. Tegoroczna edycja przeglądu odbędzie się od 20 września do 2 października.

– Festiwal „Kierunek Wschód” jest jednym z najważniejszych organizowanych przez nas wydarzeń artystycznych. Tegoroczna edycja to już czwarta okazja do spotkań białostockiej widowni z polskimi i zagranicznymi teatrami. Ze względu na trwający stan epidemii nie mogliśmy zaprosić zagranicznych zespołów, aby fizycznie zagościły na naszej scenie. Postanowiliśmy więc zmienić formułę festiwalu. W tym roku wydarzenie odbędzie się zarówno w tradycyjnej formie, jak i w wersji online – powiedziała Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru.

Pomimo trwającej epidemii, Teatrowi Dramatycznemu udało się zaprosić teatry, które zagrają na teatralnych scenach.

– W tym roku będziemy gościć w Białymstoku zespoły z Polski: z Tarnowa i Rzeszowa, które zaprezentują swoje najnowsze przedstawienia. Ponadto zachęcamy widzów do obejrzenia przedstawień z udziałem naszych lokalnych artystów. Mam nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach „Kierunek Wschód” będzie cieszył się zainteresowaniem widzów. Serdecznie zapraszamy na festiwalowe wydarzenia i spotkania z twórcami – powiedział Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatyczny.

24 września o godz. 18.00 Teatr PAPAHEMA zaprezentuje przedstawienie „Alicja po drugiej stronie lustra”. „Bracia Karamazow” to propozycja Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Spektakl będzie można obejrzeć 29 września o godz. 19:00. Dzień później (30 września o godz. 19:00) „Iwonę, księżniczkę Burgunda” zagrają aktorzy Teatru im Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Na finał festiwalu – 2 października o godz. 19:00 wystąpią gospodarze. Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagrają przedstawienie „Samobójca”.

– Cieszy nas ogromnie obecność w repertuarze Festiwalu Kierunek Wschód! Bardzo nam miło, że współpraca z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, która zaczęła się 6 lat temu, wciąż układa się znakomicie. Dziękujemy za zaufanie – obiecujemy nie zawieść Was także i tym razem. „Alicja po drugiej stronie lustra”, którą stworzyliśmy we współpracy ze stołecznym Teatrem Polonia, jest dla nas spektaklem wyjątkowym – przede wszystkim dlatego, że jest okazją do spotkania z najmłodszymi widzami. Mamy nadzieję, że spektakl ucieszy zarówno tych młodych, jak i starszych widzów – w końcu proza Lewisa Carrolla jest niezwykle uniwersalna, a wypowiadane w finale spektaklu zdanie „Chcę być sobą, po prostu sobą!” dotyczy chyba każdego, bez względu na wiek – powiedział Mateusz Trzmiel z Teatru PAPAHEMA.

Za pośrednictwem strony internetowej dramatyczny.pl oraz kanałów w mediach społecznościowych Teatru na Facebooku oraz YouTube odbędą się emisje nagrań przedstawień z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy i Ukrainy. 20 września o godz. 17.00 – na początek festiwalu – odbędzie się emisja „Irańskiej konferencji” – wspólnego przedsięwzięcia białostockiego Teatru Dramatycznego oraz Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska. 21 września o godz. 19:00 teatr zaprasza na emisję nagrania spektaklu „Satysfakcja wg Kupca Weneckiego” Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie (Ukraina). 22 września także o godz. 19:00 będzie można obejrzeć przedstawienie „Trzech mężczyzn w krawatach i anioł Avto Varsimashvili – tragikomedię w jednym akcie (z nieprzewidywalnym zakończeniem)” Państwowego Teatru Dramatycznego Telavi im. Waży Pszavellego (Telawi, Gruzja). 23 września o godz. 19:00 odbędzie się emisja spektaklu „Ślub z wiatrem. Pieśń w jednym akcie” Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi. 26 września o godz. 17:00 zostanie zaprezentowane przedstawienie „Człowiek z Podolska” Teatru OKT z Wilna na Litwie. 28 września o godz. 19:00 widzowie będą mogli obejrzeć inscenizację sztuki „Dla Ryszarda III nie będzie miejsca” Narodowego Akademickiego Teatru im. Gabriela Sundukyana z Erywania w Armenii.

– Większość spektakli została zarejestrowana specjalnie na potrzeby naszego festiwalu. Festiwal „Kierunek Wschód” to przede wszystkim spotkania z widzami, dlatego w tym roku zapraszamy wszystkich także do Zmiany Klimatu, gdzie będą prezentowane wszystkie transmisje online spektakli. To właśnie tu zagości studio festiwalowe i stąd będziemy łączyć się z zagranicznymi artystami. Rozmowy poprowadzi Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok – powiedział Paweł Żuk, Kierownik Działu Sprzedaży i Organizacji Widowni.

Festiwal „Kierunek Wschód IV” finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Wejściówki na spektakle, które będą grane na scenach Teatru Dramatycznego dostępne będą w Kasie Teatru od wtorku (8 września) od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać dwie wejściówki na dany spektakl.

Fot. źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

Pod naszym patronatem: IV Festiwal Teatralny “Kierunek Wschód” w Białymstoku

Leave a Reply