Dwa ambulanse, komory dekontaminacyjne i izolacyjne, defibrylatory – to tylko część sprzętu medycznego, który zakupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach (WSPR) w ramach Funduszy Europejskich przyznanych przez samorząd województwa na walkę z koronawirusem. Podczas środowego (16.09) przekazania aut i wyposażenia obecny był Marek Malinowski, członek zarządu oraz radni wojewódzcy.

Źródło: Wrota Podlasia

Dofinansowanie pochodzi z projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP). Realizowany jest on w ścisłej kooperacji z Wojewodą Podlaskim, a jego partnerami jest 14 podlaskich podmiotów leczniczych. W ostatnim czasie została też zawarta umowa partnerska ze Szpitalem Powiatowym w Sejnach. Wsparcie z projektu pokrywa 90 proc. kosztów poszczególnych przedsięwzięć. W przypadku jednostek opieki zdrowotnej podległych podlaskiemu samorządowi, wkład własny pokrywany jest z budżetu województwa.

Pozyskane środki pozwoliły na zakup pokaźnej ilości nowoczesnego sprzętu medycznego. To m.in. 2 komory dekontaminacyjne (typu namiot), 4 komory izolacyjne do transportu chorych z podejrzeniem lub potwierdzoną chorobą zakaźną, 2 defibrylatory, 7 respiratorów transportowych, pompy infuzyjne, reduktory tlenowe, generator ozonu oraz środki ochrony osobistej. Najpoważniejszą część zakupów stanowią dwa ambulanse: transportowy i ratowniczy z noszami bariatrycznymi, służącymi do transportu osób otyłych.

Fot.: Kamil Timoszuk, Wrota Podlasia

Leave a Reply