Letnia Filharmonia „AUKSO” na Suwalszczyźnie to już historia. W tym roku usłyszeliśmy orkiestrę tylko podczas jednego koncertu, sierpniowego, w trakcie obchodów 300-lecia nadania praw miejskich Suwałkom.

Letnia Filharmonia „AUKSO”, po rezygnacji Justyny Rekść-Raubo z pełnienia funkcji dyrektor Festiwalu, nie jest już częścią wakacyjnego kalendarza imprez obejmujących Suwałki i Suwalszczyznę. Szkoda byłoby jednak zaprzepaścić historię dwudziestu edycji wydarzenia. Dzięki stypendium prezydenta Suwałk Justyna Rekść-Raubo przygotowała publikację – opracowanie podsumowujące serię muzycznych wydarzeń i spotkań w naszym regionie. Książka będzie dostępna w sprzedaży. Spotkanie z autorką na pewno odbędzie się w Suwałkach jeszcze w tym roku.

Jak wspomina Justyna Rekść-Raubo – pomysł na stworzenie książkowego podsumowania dwudziestu edycji Letniej „Lotnej” Filharmonii pojawił się w jej głowie jakieś dwa lata wcześniej. W opublikowanej już wersji znalazły się liczne wspomnienia ludzi z „AUKSO” związanych. Niezwykłym jest jeden z ostatnich wywiadów z Andrzejem Strumiłło, który Justyna Rekść-Raubo przeprowadziła w grudniu 2019 roku – kilka miesięcy przed śmiercią artysty. Rozmowa dotyczyła muzyki, dźwięku i przestrzeni.

Głos w podsumowaniu Letniej Filharmonii zabrał rzecz jasna również dyrygent Orkiestry AUKSO – Marek Moś.

„Muzyczne wakacje, które czyniły nas choć odrobinę lepszymi, to była zawsze wielka nagroda. Dlatego tak bardzo lubiliśmy tu przyjeżdżać. Wszyscy staliśmy się od tego corocznego sierpnia uzależnieni. Jak w życiu. Coś się zaczyna i coś się kończy. To całkiem naturalny proces. Wydaje mi się, że w tym wypadku nadszedł cokolwiek przedwcześnie. A może lepiej posłużyć się fragmentem libretta opery Szczepana Twardocha, gdzie tytułowy Drach, czyli Stwórca mówi: wszystko, co żyje musi umrzeć, a co umarło, narodzi się na nowo” (fragment wspomnień Marka Mosia).

Nie mogło też zabraknąć wspomnień muzyków orkiestry, zaproszonych artystów, aktorów, kompozytorów, którzy gościli na Suwalszczyźnie. A tych było bez liku. W trakcie koncertów wystąpili m. in.: Leszek Możdżer, Janusz Olejniczak, Rafał Grząka, Konstanty Andrzej Kulka, Michał Urbaniak, Andrzej Chyra, Marcin Wyrostek, Mikołaj Górecki, Dorota Miśkiewicz, Stanisław Soyka, Krzysztof Penderecki czy Zygmunt Konieczny.

Publikacja, oprócz wspomnień, zawiera także bogate archiwum fotograficzne.

Książkę w cenie 40 zł można nabyć w Suwałkach (po uprzednim kontakcie telefonicznym: 601251203).

Fot. Niebywałe Suwałki

Fot. archiwum Niebywałych Suwałk – koncerty AUKSO na Suwalszczyźnie

Leave a Reply