Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” zaprasza na kolejny przegląd. Już w najbliższy weekend rozpocznie się nowy projekt, owoc przemyśleń i chęci prezentowania widzom filmów dokumentalnych. Według zamierzeń będzie to cykliczne wydarzenie, które na stałe zagości w kalendarzu imprez DKF-u, a pierwsza jego edycja, której przyświeca hasło gościnności, odwiedzania się, sąsiedzkości już niebawem – od 12 do 14 września.

Intrygujące, ważkie obrazy i nietuzinkowe miejsce projekcji – tym kusi nowa propozycja prowadzących „Kinochłon”. Cieszące się popularnością kino pod chmurką zainspirowało twórców DKF-u do zaprezentowania dwóch pierwszych filmów w plenerze.

W sobotę, 12 września, o godzinie 19.00 pierwszą edycję przeglądu „Wszystko w temacie” zatytułowaną „Jadą goście, jadą” rozpocznie projekcja „Symfonii fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik. Pierwsza część poruszającego obrazu przybliża wspomnienia dawnych pracowników zakładu, w drugiej widzowie będą świadkami swego rodzaju odtworzenia tych wspomnień – używając języka pamięci osoby niegdyś tam zatrudnione przywołają swoje zajęcia, powtarzane ruchy, dźwięki, które im towarzyszyły. Po seansie, który zaprezentowany zostanie w starej stodole w Jaziewie, będzie czas na rozmowy, refleksje w niebanalnej scenerii – przy ognisku.

Kolejnego dnia uczestnicy przeglądu zobaczyć będą mogli obraz pokazujący losy polskich emigrantów z miejscowości Stare Juchy. W latach dziewięćdziesiątych wieś opuściła jedna z jej mieszkanek, udając się na Islandię, by tam rozpocząć nowe, lepsze życie. Jej śladem udało się niemal osiemset osób z rodzinnych stron. Reżyser Paweł Ziemilski w obrazie „In Touch” próbuje dociec, jakie motywy kierowały wyjeżdżającymi, czy podjęte decyzje uważają za trafne. Dokument zostanie zaprezentowany również w szczególnym, malowniczym miejscu, a będzie to Camp Zatoka przy ul. Jeziornej 26. Początek seansu także o godzinie 19.00.

Zwieńczeniem przeglądu będzie szczególna produkcja – dyplomowa praca jednego z współpracowników DKF-u Kinochłon, Rafała Rowińskiego, a dotycząca właśnie filmów i seriali w kontekście gościnności, gdyż nagrywanych w Augustowie i jego okolicach, w urokliwych stronach chętnie przyjmujących filmowych twórców i często inspirujących ich do umieszczenia tu akcji swoich dzieł. Film „W Augustowie się kręciło” wzbudził wielkie zainteresowanie widzów, zatem na poniedziałkowy seans nie ma już wejściówek (na wszystkie projekcje wstęp jest bezpłatny, ale na trzecią projekcję z racji miejsca wyświetlania – kina „Iskra” – organizatorzy musieli wprowadzić wejściówki). Jednak jak zapewnia Bartek Świerkowski z Augustowskich Placówek Kultury, to nie ostatnia okazja obejrzenia tego ciekawego dokumentu – kolejne projekcje zaplanowano na październik (nota bene film będzie też prezentowany w stolicy), warto więc śledzić ofertę DKF-u (w planach także „Błąd systemu” – 28 września, a w październiku kolejna impreza, która już na dobre zagościła w kalendarzu kinowych imprez – „Kinochłon na Horyzoncie”).

Wszystkie seanse poprzedzi wprowadzenie doktora Macieja Białousa, znanego i cenionego przez kinomanów specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj