W czwartek, 10 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) – Europejskim Centrum Sztuki w Białymtoku odbyła się Gala Finałowa konkursu Podlaska Marka Roku. W kategorii Inwestycja tytuł otrzymała Hala sportowo-widowiskowa Suwałki Arena. Nagrodę odebrał Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

Tradycyjnie Gala Finałowa Podlaskiej Marki odbywa się wiosną. Ze względu na panującą pandemię termin przesunięto na wrzesień i ograniczono liczbę gości biorących bezpośredni udział w wydarzeniu, a wszyscy mieszkańcy regionu i sympatycy konkursu mogli śledzić tegoroczną uroczystość dzięki transmisji online.

– Podlaska Marka, najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda województwa podlaskiego, już po raz szesnasty trafi w ręce laureatów wybranych przez Kapitułę – mówił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego witając gości zebranych na widowni Dużej Sceny OiFP i oglądających Galę Live w Internecie.

W tegorocznej edycji spośród 150 zgłoszonych produktów do finałowego starcia komisja konkursowa nominowała 27. To z tego grona wybrano laureatów każdej z dziewięciu konkursowych kategorii: Produkt Użytkowy, Produkt Spożywczy, Odkrycie, Inwestycja, Kultura, Wydarzenie, Społeczeństwo. Po raz pierwszy nagrody przyznano w kategorii Biznes i Projekt 4.0.

W kategorii Inwestycja tytuł Podlaskiej Marki otrzymała Hala sportowo-widowiskowa Suwałki Arena. Do tej pory w województwie podlaskim nie było obiektu o podobnej skali: powierzchnia zabudowy 5 446 m², powierzchnia użytkowa 6 601 m², wysokość hali – 16 m. W hali znajdują się trybuny na ponad 2 tys. miejsc, w tym trybuny stałe i miejsca na trybunach mobilnych, co umożliwia organizację dużych imprez sportowych i kulturalnych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Pozostali laureaci to:

W kategorii Społeczeństwo laur zwycięzcy otrzymały Czwartkowe Obiady u Diabetyków, cykliczne spotkania edukacyjne i integrujące skierowane do osób chorych na cukrzycę. Od lat organizuje je Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD) Oddział Wojewódzki w Białymstoku.

Tytuł najlepszego Produktu Spożywczego otrzymała Woda Krynka.

Za najlepszy Produkt Użytkowy uznano Sklejkę Zakładów Przemysłu Sklejek BIAFORM S.A.

Seria książek dla dzieci „Żubr Pompik” Tomasza Samojlika zwycięzcą w kategorii Kultura.

Kapituła konkursu, w kategorii Wydarzenie do nagrody wskazała IX Festiwal Rock na Bagnie organizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego.

W kategorii Odkrycie nagrodę otrzymały Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej prowadzone przez Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Specjaliści z Politechniki zbudowali bank ekstraktów z grzybów z Puszczy Białowieskiej, który zawiera ponad 150 sklasyfikowanych i opisanych gatunków (kolejnych kilkaset czeka na opracowanie). Natomiast specjaliści z UMB sprawdzają je pod kątem medycznym.

W tym roku poszerzono kategorie konkursowe. Po raz pierwszy nagrody przyznano w kategoriach Biznes i Projekt 4.0 otrzymały je Grupa Chorten i Dolina Rolnicza 4.0.

Podczas Gali wręczono też nagrodę konkursu towarzyszącego Podlaskiej Marce – Podlaska Marka Konsumenta. W tym roku, głosami internautów zwyciężyła księgarnia internetowa Tania Książka.

Laureaci konkursu otrzymali statuetki Podlaskiej Marki i nagrodę finansową 10 tys. zł, a dodatkowo każdy z nagrodzonych otrzymał voucher na weekend z Mercedesem.

Leave a Reply