Jesionowa – jedna z największych gór w okolicy Suwałk. 252 metrów wysokości nad poziomem morza, 60 m wysokości względnej, ośrodek narciarski i ośrodek sportów wodny w jednym, w czasie wojny miejsce ciężkich walk. Właśnie tam rozgrywane są niezwykłe zawody: Jesionowa Cross – bieg, w którym nikt nie liczy dystansu, tylko przewyższenia. Bo przewyższenia rzeczywiście robią wrażenie! Mimo że do prawdziwych gór z Suwałk mamy ponad 600 km, Jesionowa Cross to z całą pewności zawody w biegach górskich! Jedyne tego typu na polskim niżu.

Autor: Grzegorz Olesiak

Materiał partnera.

Do wyboru mamy cztery możliwości: Intro 250, Expert 500, Tytan 750 i Insane 1250, przy czym cyfry przy nazwach wskazują oczywiście skumulowane różnice wysokości. Dla porządku warto wspomnieć, że poszczególne dystanse to 5, 10, 15 i 25 km, przy czym najkrótszy to jedna pętla, w trakcie której zdobywamy Jesionową pięć razy, za każdym razem z innej strony. Pozostałe dystanse mają odpowiednio więcej pętli, w tracie najdłuższego – Insane zdobywamy zatem Jesionową 25 razy! I na pewno nie będziemy się nudzić.

Suwalszczyzna słynie z przepięknego krajobrazu. Nie inaczej jest na Jesionowej. Wygląda jakby lodowiec skandynawski opuścił te tereny ledwie wczoraj. Na każdym podbiegu (i na każdym zbiegu) mamy inne atrakcje. Pierwszy jest ekstremalnie stromy, za to zbieg całkiem łagodny i szybki. Na drugim podbiegu mamy przeprawę przez las zupełnie bez ścieżki, a na ostatnim rynnę lodowcową wyglądającą zupełnie jak half pipe dla snowboardzistów. Jest w końcu i taki fragment, że stajemy w osłupieniu nie do końca wierząc, że człowiek jest w stanie wdrapać się tak wysoko 🙂 Na trasie są pozostałości okopów z czasów wojny, urwisko dawnej piaskowni, ale także podbieg wzdłuż wyciągu narciarskiego, zbieg wielką kośną łąką czy ekstremalnie stroma kamienna droga. Można też podziwiać widoki wokół, szczególnie jak brakuje już sił. Od zachodniej strony Jesionowa przegląda się w jeziorze Szelment Wielki.

Bieg został po raz pierwszy przeprowadzony w zeszłym roku, przy okazji Ultra Hańczy – innych znanych i popularnych zawodów tego samego organizatora – Fundacji Kierunek Ultra. Cieszył się sporym zainteresowaniem, wywołał też wiele dyskusji. W tym roku wydoroślał i jest już niezależną, samodzielną imprezą, do tego z dwiema edycjami wiosenną i jesienną. Organizator zauważył potencjał treningowy imprezy, możliwości porównywania własnych czasów w kolejnych edycjach i doskonalenia umiejętności technicznych, stąd taki urodzaj. Edycja jesienna już 17 października 2020.

Impreza zgłoszona jest do ITRA, za najdłuższy dystans każdy zawodnik otrzyma 1 pkt do UTMB, a także Performance Index jako wycenę indywidualnego wyniku osiągniętego na mecie.
Współorganizatorem zawodów jest WOSiR Szelment.

Zapisz się!

Fot. Agnieszka Koziak

Fundacja Kierunek Ultra – organizatorów imprez sportowych w Polsce północno- wschodniej, organizuje m. in.:

Ultramaraton Ultra Hańcza

Predathlon Turtul

Predathlon ICE

Biegun Zimna

Grand Prix Kierunek Ultra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj