Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. 10 listopada obędzie pokaz przedstawienia „Wolne dziecko” z udziałem białostockiej młodzieży.

„Wolne dziecko” to projekt, który ma za zadanie zintegrować wokół idei niepodległości artystów, młodzież z VII LO, podopiecznych Domu Dziecka w Krasnem, seniorów oraz widzów Teatru Dramatycznego. We współpracy z aktorami i twórcami teatralnymi powstaje spektakl, będący hołdem oddanym ludziom, którzy walczyli o niepodległość. Przedstawienie będzie nowoczesną, atrakcyjną artystycznie i wizualnie okazją do rozważań na temat istoty wolności i niełatwej historii naszego kraju.

– Jesteśmy w trakcie pracy nad bardzo ważnym i jak się okazuje w trakcie prób – coraz ważniejszym projektem „Wolne dziecko”. Jest to projekt, który pobudza młodych ludzi do rozmowy na ważne tematy, do wyrażania swoich opinii o wolności i niepodległości. W trakcie prób dochodzimy do bardzo ważnych wniosków: czym – dziś – dla młodych ludzi jest wolność i niepodległość. To właśnie ci młodzi ludzie nie są tylko odtwórcami ról, ale przede wszystkim twórcami spektaklu, który właśnie powstaje – zaznaczył Mateusz Sacharzewski, reżyser przedstawienia.

Jednym z pomysłodawców projektu jest Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego. – Zacznę od tego, co najbardziej urzekło mnie przy pracy nad projektem „Wolne dziecko”. Przede wszystkim jestem dumny i szczęśliwy, że młodzież licealna ma „coś” do powiedzenia w tematach, które ich dotykają. Potrafią nazwać, co ich boli i co im sprawia radość w dzisiejszych czasach. Mają otwarte oczy na otaczający ich świat. Pisząc scenariusz, starałem się uniknąć patetycznych frazesów. Byłem też pełen obaw, czy język, który proponuję w scenicznej wypowiedzi, przeniesie się na scenę i będzie przyjęty przez aktorów. Moją inspiracją byli twórcy, którzy w kwestii wolności mają dużo do powiedzenia, m. in.: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Zofia Nałkowska, Jan Paweł II oraz Janusz Korczak. Zależało mi na podzieleniu się refleksją nad tematem wolności dziecka – dodaje.

Uczniowie biorący udział w projekcie przyznają, że daje on im ogromną satysfakcję i wiedzę. – Mam możliwość uczestniczyć w spektaklu, który mówi o tym, co dzieje się na świecie. Z jednej strony możemy podpisać to pod czasy wojny, walki o niepodległość, a z drugiej strony – pod czasy teraźniejsze, czyli to, co dzieje się dziś na całym świecie. Mamy zamiar przekazać widzowi różne sytuacje z naszej perspektywy. „Naszej” – mam na myśli osób młodych, które również chcą się udzielać w sprawach państwa, osób, które mają swoje zdanie i swoje przekonania, osób, które chcą zmienić coś na lepsze. Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się, że projekt będzie wyglądał w ten sposób. Myślałam, że będą to oklepane formułki i zrobione po prostu, by zrobić. Jednak pracujemy z fantastycznymi ludźmi. Przekazują nam swoją wiedzę i dzielą się cennymi doświadczeniami. Pracujemy nad głosem, ruchem scenicznym itd. Ci ludzie robią niesamowitą robotę! Są to osoby, z którymi można porozmawiać na wszystkie tematy. Daje to satysfakcję im i nam. Bardzo cieszę się, że mogę brać udział w spektaklu – powiedziała Wiktoria Ościłowska z VII LO w Białymstoku.

Dom Dziecka w Krasnem reprezentuje w projekcie Ewa Fiedorek. – Dołączając do grupy, myślałam, że będzie mi trudno się z nimi zintegrować z racji tego, że oni są jedną społecznością, klasą, wszyscy się znają i do tego ta różnica wieku. Okazało się, że ani przez chwilę nie miałam problemu, by się z nimi dogadać. Są bardzo elastyczni oraz empatyczni. Poza
tym jestem osobą, która od dziecka przebywa w grupie. Wychowując się w Domu Dziecka, mieszkając w internacie, a teraz w akademiku, mam bardzo dobrze rozwiniętą umiejętność pracy w grupie. Umiem się przystosować, odnaleźć – mówi Fiedorek.

W ramach całego zadania Teatr Dramatyczny zorganizował dwa konkursy. Pierwszy z nich: „Czym jest dla Ciebie niepodległość?” przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z regionu. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych mogli wykonać prace plastyczne, natomiast uczniowie klas IV-VIII oraz szkół średnich – prace graficzne, muzyczne, audiowizualne lub literackie. Natomiast konkurs „Odszukać świadków historii” był propozycją kierowaną do seniorów, którzy poznali losy swoich przodków i zechcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami. Laureatów konkursu poznamy przy okazji premiery przedstawienia, która odbędzie się 10 listopada o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Po premierze instytucja zaprasza także na debatę na temat wolności i niepodległości. Wydarzenie będzie można obejrzeć online w mediach społecznościowych Teatru Dramatycznego oraz YouTube.

Ograniczona pula wejściówek na wydarzenie będzie dystrybuowana w Kasie Teatru od środy, 4 listopada.

Projekt „Wolne dziecko” wpisuje się w ramy programu „Niepodległa” i obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” (projekt zajął siódme miejsce na liście rankingowej ponad tysiąca wniosków) oraz z budżetu województwa podlaskiego.

Fot. Bartek Warzecha, Teatr Dramatyczny w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj