Kolejny spektakl w ramach ogólnopolskiego objazdu Teatr Polska, który zobaczymy w Suwalskim Ośrodku Kultury już w najbliższy wtorek, 6 października, dotyka trudnego tematu, ale podaje go z humorem i… horrorem. Taki teatr trafia bezpośrednio w emocje, szczególnie młodego widza, dlatego szczególnie polecamy wydarzenie rodzinom z dziećmi, ale każdy, kto zadaje sobie pytania ostateczne, powinien spektakl zobaczyć.

Bo przecież ludzie robią to od zawsze. Znikają. Są. A potem ich nie ma. Zostajemy bez nich: z pustką, której nie da się niczym wypełnić, ze wspomnieniami… Z czymś jeszcze? A teraz nie ma babci. Zawsze była, a teraz jej nie ma. Gdzie jest? Dokąd poszła? Czy wróci? Odpowiedzi szuka mała dziewczynka – Wnuczka Swojej Babci. Ale to trudne pytania. Pytania ostateczne. Zadajemy je sobie od zawsze: niezależnie od tego czy jesteśmy mali, czy duzi. I od zawsze nie znajdujemy zadowalających odpowiedzi. Kiedy tracimy naszych bliskich, szukamy ratunku w nauce, w religii, we wspomnieniach, pamiątkach, fotografiach… Albo wołamy na pomoc sztukę.

Twórcy spektaklu z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zapraszają nas do czarno-białego świata nieco groteskowych opowieści. Przyprawiają historię Wnuczki szczyptą humoru i horroru, żebyśmy próbowali się nauczyć oswajać to, co nieuniknione. Mierzą się z pytaniami ostatecznymi w obecności dzieci. Nie udają, że tych pytań nie ma. Nie przekonują, że można od nich uciec. Nie twierdzą, że znaleźli jedyną prawdziwą odpowiedź. Za to pomagają choć trochę oswoić lęk, który towarzyszy nam wszystkim przez całe życie. Z nutką pustki, miłości, nadziei i czarnego humoru. Z wiarą, że można próbować znaleźć chociaż właściwe proporcje.

Spektakl „Sztuka bez babci” odbędzie się w najbliższy wtorek, 6 października o godz. 17.00 w Sali in. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z widzami. Bilety w cenie 20 zł można nabyć online oraz w kasie SOK – z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%.

Przedstawienie jest prezentowane w ramach ogólnopolskiego objazdu TEATR POLSKA.

W naszym konkursie można wygrać 2 podwójne zaproszenia na ten spektakl. Wystarczy do 3 października do godz. 10.00 wysłać do nas maila: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedzią na pytanie: Autorem „Sztuki bez babci” jest Beniamin Bukowski. Jaki jeszcze spektakl oparty na tekście jego autorstwa mogliśmy obejrzeć w Suwałkach? Zwycięzców wylosujmy.

Fot. M. Zakrzewski

Leave a Reply