Od poniedziałku trwa ogólnopolska akcja testowania nauczycieli klas I-III oraz pozostałych pracowników szkół na obecność wirusa Sars-CoV-2. Podczas tej operacji żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali już 1935 wymazów. Proces jest realizowany na bieżąco.

W województwie podlaskim do badan na obecność koronawirusa zgłosiło się 5446 pracowników oświaty. W związku z tym wzmocniona została obsada punktów wymazowych, w których pracują żołnierze WOT. Aktualnie w realizację tego zadania zaangażowanych jest dziennie około 70 Terytorialsów.

Pobieranie wymazów na obecność koronawirusa jest aktualnie główną linią wysiłku żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytoralsi odciążają w ten sposób personel medyczny, który może skupić się na bezpośredniej opiece nad pacjentami. Poza testami pracowników oświaty żołnierze WOT codziennie pobierają wymazy od pozostałych osób, pracując w punktach przyszpitalnych oraz w zespołach mobilnych, które docierają m.in. do osób przebywających na kwarantannie oraz domów pomocy społecznej. Terytorialsi obsługują też system informatyczny EWP, który wspiera proces rejestracji pacjentów oraz przesyłania wyników testów.

Warto podkreślić, że osoby, które czekają na wymaz na minimum 2 godziny przez badaniem powinny pamiętać, aby:

nie spożywać posiłków,
nie pić,
nie żuć gumy,
nie płukać jamy ustnej i nosa,
nie myć zębów,
nie przyjmować leków,
nie palić papierosów.

Pod adresem „pomoc.wp.mil.pl” na interaktywnej mapie każdy może sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajduje się punkt pobierania wymazów, którego pracę wspierają żołnierze Wojska Polskiego lub samodzielnie go zorganizowali. Poza lokalizacją punktu znajdziemy tam informację o godzinach pracy, dostępności oraz numer telefonu kontaktowego.

Od 31 marca 2020 roku żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali już ponad 40 000 wymazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj