Reklama

Gminy inwestują w panele

Data:

- Reklama -

Mieszkańcy Augustowa i gminy Suwałki będą wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł energii (OZE) na co dzień. Na dachach ich domów zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne, warte w sumie 4 mln zł. Umowy – odpowiednio z Mirosławem Karolczukiem, burmistrzem Augustowa i Zbigniewem Mackiewiczem, wójtem gminy Suwałki – już zostały podpisane.

Miasto Augustów otrzymaną dotację z Unii Europejskiej przeznaczy na dostawę i montaż 74 mikroinstalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zamontuje je na 47 budynkach mieszkalnych w Augustowie. Będą to kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne.

– Jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają wsparcie. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Augustów dołącza do miast, które dbają o środowisko, zwłaszcza, że mamy status uzdrowiska – zaznaczył Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Drugi projekt, który otrzymał unijne wsparcie, obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych dostarczających energię na terenie gminy Suwałki. Zaplanowano 71 paneli fotowoltaicznych na 71 domach.

– Chciałbym podziękować zarządowi województwa za ogłoszenie tego konkursu, za wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców – podkreślił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, zaznaczając, jak ważne są działania polityki proekologicznej.

Koszt każdej z tych inwestycji wynosi blisko 2 mln zł, natomiast dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje w obu przypadkach blisko 1,3 mln zł. Instalacje zostaną zamontowane do końca 2021 roku.

W tym konkursie dotacje z funduszy UE otrzymało prawie 50 podlaskich gmin, na których konta wpłynie dofinansowanie w wysokości 57 mln zł. Dzięki tej pomocy w województwie podlaskim powstanie 627 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz 2 758 sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 – wyniesie 9 354,44 ton.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane