Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w Suwałkach. To Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – jeden z nielicznych w województwie podlaskim.

– To miejsce uruchomiliśmy dzięki wsparciu marszałka województwa podlaskiego i finansowaniu usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne, opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie – powiedziała Bożena Łapińska, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego. I dodała: – Szczególnie dziś, w dobie pandemii, specjalistyczna pomoc najmłodszym jest bardzo ważna. Za chwilę minie rok, od kiedy wprowadzono zdalne nauczanie i tak naprawdę wielu młodych ludzi nie było na to w żaden sposób przygotowanych, a konsekwencje już są widoczne.

W suwalskim ośrodku pracują specjaliści: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. Jak sami przyznają, kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, ponieważ skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok w zatrważającym tempie. Na przestrzeni 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie.

– Tylko skoordynowane działania pozwolą na lepsze zdiagnozowanie problemów i wprowadzenie działań systemowych w terapii na poziomie indywidualnym dziecka czy nastolatka z trudnościami psychicznymi – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego. – Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa.

Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykająca się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku, w tym dwa razy w tygodniu od godziny 11.00 do godz. 20.00.

W tej chwili pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata.

Podczas III Suwalskiego Forum Psychiatrycznego odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka. Uczestniczyli w nim: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Wiesława Burnos, poseł Jarosław Zieliński, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący suwalskiej rady miejskiej oraz radni sejmiku województwa podlaskiego – Bogdan Dyjuk i Cezary Cieślukowski.

Inne ośrodki, które funkcjonują w ramach Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach znajdują się w Becejłach, Sokółce, Augustowie i w Sejnach. Niebawem planowane są kolejne otwarcia.

Fot. Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

Leave a Reply