Nominowany do Złotych Globów i znajdujący się na shortliście filmów kwalifikujących się do nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy – „Na rauszu” będzie można obejrzeć już we wtorek, 23 lutego w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere w Suwałkach.

Ten eksperyment to jazda bez trzymanki! „Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka czegoś mocniejszego pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu alkoholu we krwi – przez cały dzień, również w pracy…

Reżyser Thomas Vinterberg o filmie: „Nigdy nie piję przed śniadaniem” – to cytat z Churchilla, który pomógł pokonać Niemców i wygrać drugą wojnę światową, będąc nieustannie pod wpływem alkoholu. Inni wielcy pijacy, artyści i pisarze, tacy jak Czajkowski czy Hemingway, znajdowali w alkoholu odwagę i inspirację. Po pierwszych łykach wszyscy czujemy, że łatwiej prowadzi nam się rozmowę, pomieszczenie wydaje się większe, a problemy znacznie mniejsze. W tym filmie chcemy zbadać i wznieść toast na cześć tego, jak alkohol daje ludziom wolność. Film zainspirowany jest teoriami norweskiego psychologa Finna Skårderuda, że człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi. Chcemy, by był to rodzaj hołdu dla alkoholu, ale oczywiste jest też, że ma to być obraz pełen niuansów. W naszym badaniu istoty działania alkoholu jest również świadomość, że ludzie umierają i pogrążają się przez nadmierne picie. Funkcjonowanie z alkoholem jednocześnie nas ożywia, ale też zabija.

Film jest osadzony w prawdziwym świecie – w zupełnie nagiej, dosadnej, a czasem improwizowanej intymności – jak w „Wojnie” Tobiasa Lindholma, „Festen” niżej podpisanego czy „Mężach” Cassavetesa. Chwile rozgrywają się naturalnie, pozwalając kamerze obserwować, a nie narzucać.

Film humorystycznie, a w oczach niektórych zapewne też skandaliczne, przedstawia poważny temat. „Na rauszu” to wielopłaszczyznowa historia, która jednocześnie prowokuje i bawi, skłania do myślenia, płaczu i śmiechu. Mam nadzieję, że prowokuje również do głębszych przemyśleń, a także zachęca do dyskusji widzów żyjących w świecie, który z pozoru w coraz większym stopniu zdominowany jest przez purytańską retorykę, choć rzeczywistość wygląda tak, że ludzie piją naprawdę dużo alkoholu, i to już w młodym wieku.

Thomas Vinterberg to jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych na całym świecie duńskich reżyserów, zdobywca licznych nagród. Jednym z jego najnowszych dzieł jest zrealizowana z wielkim rozmachem międzynarodowa produkcja „Kursk” (2019), opowiadająca o tragedii rosyjskiego okrętu podwodnego w 2000 roku. Kolejny niedawny sukces filmowy, „Komuna” (2016), znalazł się w konkursie głównym MFF w Berlinie, a Trine Dyrholm za rolę w nim została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki. W 2012 roku Thomas Vinterberg zdobył światowe uznanie za nominowany do Oscara i Złotego Globu dramat „Polowanie” (2013). Inne godne uwagi dzieła reżysera to adaptacja powieści Thomasa Hardy’ego „Z dala od zgiełku” (2015), z Matthiasem Schoenaertsem i Carey Mulligan; „Moja droga Wendy” (2005) czy „Wszystko dla miłości” (2003). W 1998 roku Vinterberg zdobył międzynarodowe uznanie dzięki „Festen” – pierwszemu filmowi grupy Dogma 95, który otrzymał kilka międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę jury w Cannes. Debiutem fabularnym Thomasa Vinterberga byli „Bohaterowie” (1996). Reżyser ukończył Duńską Szkołę Filmową w 1993 roku. Jego ostatni film – „Na rauszu” został Najlepszym Filmem Europejskim i wielkim wygranym Europejskiej Akademii Filmowej. Vinterberga okrzyknięto Najlepszym Reżyserem w tym konkursie, Madsa Mikkelsena – Najlepszym Aktorem. Film zdobył też nagrodę w kategorii Najlepszy Scenariusz.

Cykl KINO KONESERA w CINEMA LUMIERE objęty jest patronatem portalu NIEBYWAŁE SUWAŁKI.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Na rauszu” w Cinema Lumiere. Wystarczy do 19 lutego do godz. 20.00 wysłać do nas maila: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedzią na pytanie: Przy ilu i jakich filmach współpracowali Mads Mikkelsen i Thomas Vinterberg?

Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Katarzyna Maliszewska i Joanna Sztelmer-Stabińska.

Leave a Reply