„Wajda na nowo” – to hasło będzie przyświecać obchodom Roku reżysera w naszym mieście. Urodzony w Suwałkach Andrzej Wajda ma już swoją ulicę, pamiątkowy skwer z tablicą przed swoim dawnym domem, jeszcze za życia doczekał się nadania sali Suwalskiego Ośrodka Kultury swojego imienia. W tym roku jego twórczość zostanie uhonorowana w sposób szczególny.

– Już pod koniec 2020 roku przygotowaliśmy i wydaliśmy okolicznościowe kalendarze na rok 2021, poświęcone twórczości Andrzeja Wajdy. Za projekt graficzny kalendarza odpowiadał uznany plakacista Andrzej Pągowski. Kalendarze prezentują plakaty do filmów Andrzeja Wajdy, które zostały namalowane na nowo w ramach projektu  pn. „Wajda na nowo” – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Oprócz tego w drugiej połowie sierpnia zostanie zorganizowany Festiwal filmowy pod tą samą nazwą, czyli „Wajda na nowo”. W dniach 19-21 sierpnia na bulwarach nad Czarną Hańczą Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Chill & Luzz oraz Krystyną Zachwatowicz-Wajda i Wajda School przygotuje przedsięwzięcie złożone z plenerowego przeglądu filmów Andrzeja Wajdy, spotkań z aktorami występującymi w wyświetlanych filmach, wystawie plakatów do filmów A. Wajdy namalowanych „na nowo” przez Andrzeja Pągowskiego, konkursu filmów krótkometrażowych.

Już w sobotę, 6 marca z okazji 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy w Sali jego imienia w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się wieczór wspomnień i koncert. Początek o godz. 19.00. Urodzinowy wieczór wspomnień poświęcony mistrzowi kina wypełniony będzie muzyką i słowami. Zabrzmią słynne kompozycje znane z filmów reżysera w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Usłyszymy także fragmenty książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”. Zabrzmią wspomnienia przyjaciół, przywołamy filmy, które nie powstały, poznamy nieznane zapisku reżysera. Wspomnieniom głosu użyczy Włodzimierz Ciborowski.

Pod koniec 2021 roku planowana jest multimedialna wystawa pn. „Wajda”, którą będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. W Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej we wrześniu odbędzie się spotkanie autorskie z Bartoszem Michalakiem, autorem książki pt. „Wajda. Kronika wypadków filmowych”. W Cinema Lumiere zorganizowany zostanie wieczór filmowy.

W obchody włączyły się suwalskie szkoły, w których odbędą się konkursy plastyczne i fotograficzne dotyczące reżysera i jego twórczości, lekcje tematyczne, wystawy, quizy wiedzy, wycieczki śladami A. Wajdy w Suwałkach, realizacja krótkich filmów i prezentacji multimedialnych, warsztaty muzyczne i taneczne, projekcje filmów Andrzeja Wajdy.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply