Historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie w Cinema Lumiere w Suwałkach – w cyklu „Kino konesera” pod naszym patronatem – już we wtorek, 23 marca o godz. 18.15.

„Najważniejszym elementem filmu są dwie sugestywne kreacje aktorskie. Avivi jest znakomity jako Aharon. Pod powierzchnią niczym niezmąconego spokoju skrywa ciągły stan podwyższonej gotowości. SCREEN DAILY, Wendy Ide

Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dorósł do rozstania… W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.

Chwytający za serce, pogodny, czuły i zaskakujący film wielokrotnie nagradzanego izraelskiego reżysera Nira Bergmana, który znalazł się w oficjalnej selekcji MFF Cannes 2020. Znakomite kreacje aktorskie na długo zapadają w pamięć. Szczególne brawa należą się odtwórcy roli autystycznego syna Noamowi Imberowi, który porywa niczym Dustin Hoffman w „Rain Manie”.

– Myślałem o opasce czy klapkach na oczy, które zakłada się koniom, żeby nie rozglądały się na boki, co ma sprawiać, że koń się nie płoszy, nie schodzi z drogi i nie myli trasy. Tak właśnie postrzegam Aharona – na pół ślepo trzyma się swojej drogi, minimalizując własne potrzeby, żeby móc spełnić potrzeby autystycznego syna. Całkowicie skupiony na tym, żeby się nim opiekować i go chronić. Bardzo trudno musi być dostrzec inną drogę, inną życiową ścieżkę, która może istnieć, gdy wyjrzy się poza klapki. Te klapki ukrywają też, być może, przed nim samym jego przeszłość. Chronią go przed koniecznością spojrzenia w głąb siebie, niechybnością stawienia czoła własnym porażkom i kruchości jego życia – mówi o filmie reżyser Nir Bergman.

Jak podkreśla autorka scenariusza, Dana Idisis – nie jest film o autyzmie, ani o ojcu autystycznego dziecka i wyzwaniach, z jakimi zmaga się mężczyzna mający w rodzinie dziecko ze specjalnymi potrzebami. – To film o ojcu i synu. O nieuchronnym momencie rozstania rodziców z dziećmi – zaznacza Idisis.

Twórca filmu, Nir Bergman urodził się w Hajfie w Izraelu, w 1969 roku. W czerwcu 1998 roku skończył z wyróżnieniem Szkołę Filmową i Telewizyjną Sama Spiegla w Jerozolimie. Jego debiutem filmowym były „Złamane skrzydła” z 2002 roku. Odniosły wielki sukces i zdobyły kilka międzynarodowych nagród, a w USA ich dystrybucją zajęło się Sony Pictures Classics.

Potem Bergman napisał i wyreżyserował kilka nagradzanych filmów fabularnych, a także udanych seriali telewizyjnych, między innymi był współscenarzystą i reżyserem „Terapii” adaptowanej potem przez HBO. Obecnie Bergman jest jednym z czołowych izraelskich scenarzystów i reżyserów, a także uznanym wykładowcą w Szkole Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety do Cinema Lumiere na pokaz tego filmu. Wystarczy do 21 marca do godz. 20.00 wysłać do nas: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Nir Bergman jest absolwentem i wykładowcą Szkoły Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla w Jerozolimie. Gdzie urodził się patron uczelni, Sam Spiegl? Zwycięzców wylosujemy.

UWAGA! Z powodu lockdownu pokaz filmu został odwołany. Nie wiadomo, czy wróci do repertuaru, dlatego konkurs pozostaje bez rozstrzygnięcia. Dziękujemy wszystkim za udział.

Pokaz filmu „Oto my” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach – ODWOŁANY

Leave a Reply