Wajda, Mrożek, Podsiadło. Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w marcu na spektakle teatralne i koncerty na dużej scenie Sali im. A. Wajdy i w kameralnym wnętrzu kawiarni artystycznej SOK, artystyczne warsztaty dla całych rodzin, spotkania medytacyjne, giełdę płytową oraz poetycki happening.

Fot. Wojciech Otłowski – archiwum Niebywałych Suwałk

Zobaczymy m.in. tegoroczną premierę Białostockiego Teatru Lalek „Na pełnym morzu”. Fabułę można streścić w kilku słowach: trzech rozbitków, wokół morze, a w brzuchach burczy – kto zostanie zjedzony jako pierwszy? Ta utrzymana w konwencji absurdu jednoaktówka Sławomira Mrożka posiada wszystko, czego wymagamy od inteligentnego, zabawnego teatru – skrzący się błyskotliwymi puentami dialog, przewrotną filozofię, czarny humor i elegancki dowcip oraz krwistych, nomen omen, bohaterów. W obsadzie takie aktorskie tuzy, jak: Wiesław Czołpiński, Ryszard Doliński, Zbigniew Litwińczuk, Krzysztof Pilat, Paweł S. Szymański, Mirosław Janczuk. Spektakl na deskach dużej sceny zobaczymy 17 marca. Do teatru warto wpaść także 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru – premierę w Suwałkach będzie miał komediowy spektakl „Kolacja dla głupca”.

Będzie koncertowo. W najbliższą sobotę (6.03), z okazji rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy, SOK zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony mistrzowi kina. Wieczór wypełni muzyka filmowa z największych dzieł reżysera, m.in. usłyszymy cieszące się niesłabnącą popularnością Walc z „Ziemi obiecanej” czy Poloneza z „Pana Tadeusza” autorstwa Wojciecha Kilara, a w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza. Zabrzmią fragmenty książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” – wspomnienia przyjaciół, filmów, które nie powstały, zapisków reżysera oraz, w drugiej części koncertu, muzyka poważna. Odbędą się także przełożone z powodu pandemicznych obostrzeń koncerty Dawida Podsiadły w ramach trasy „Leśna Muzyka” (20-21.03). Na muzyczne spotkania zaprasza również kawiarnia artystyczna w SOK Noniewicza 71, m.in. na koncert w ramach Suwalskiego Fan Clubu Bluesa, podczas którego akustycznie zagra legenda suwalskiej sceny bluesowej – Night Come oraz otwarte jam session z zespołami Bloody Unicorn i Curred Know Ledge.

Obok muzyki i teatru na afiszu spotkania w galeriach i związane z wystawami. 4 marca o godz. 18.00 Galeria Sztuki Stara Łaźnia Suwalskiego Ośrodka Kultury zaprasza na spotkanie z Radosławem Krupińskim – autorem wystawy fotografii „Suwałki 2020 – przez parawany przeszłości”. Dla pierwszych dziesięciu zwiedzających wystawę w kolejnych dniach autor przygotował niespodziankę – otrzymają wydruk jednej z fotografii prezentowanych na wystawie. Również w czwartek, ale 18 marca, w SOK Noniewicza 71 odbędzie się spotkanie z uczestniczkami projektu pn. „Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą”. W Pracowni Tkackiej SOK cały rok zgłębiały techniczne aspekty rzemiosła i uczyły się pracy z przędzą lnianą, tradycyjnych wzorów oraz pielęgnowania i celebrowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Będzie można zobaczyć tkackie arcydzieła Elżbiety Brzozowskiej, Bożeny Koloszewskiej, Marii Sawionek, Małgorzaty Staśkiewicz i Magdaleny Zielińskiej prezentowane na powarsztatowej wystawie. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków MKDNiS w ramach programu KULTURA I TRADYCJA 2020. Na wystawę malarstwa Władysława Niewęgłowskiego zaprasza GSW Chłodna 20, a na wystawę grafik „Op-art i geometryczna abstrakcja” – Galeria Patio.

Wracają lubiane cykle warsztatowe: dla zainteresowanych historią i modą -„Weekendy z historią mody” (13-14.03), popularne spotkania dla rodzin  z dziećmi – „Zabawy z igłą i nitką” (6.03), „Mama, Tata i Ja!” (20.03) czy „Razem. Z mamą i tatą” (21.03) oraz giełda płytowa dla miłośników czarnych krążków, tym razem pod hasłem „Wielkie diwy czarnej płyty” (19.03) czy warsztaty medytacyjne (20.03).

SOK przygotował także niespodziankę na Dzień Kobiet. Głosami animatorów wypowiedzą się na temat bohaterek tego święta mistrzowie pióra. Z okien GSW Chłodna 20 popłyną słowa o… kobietach, które na ogół są idealne, to czasem bywają… Właśnie, jakie? Warto przyjść 8 marca o godz. 15.30 na ul. Chłodną i posłuchać poezji i fragmentów prozy podczas spotkania pt. „Kobieto, królowo, szatanie, aniele”. Niewykluczony kwiatek dla pań.

Ogromna część z marcowych propozycji Suwalskiego Ośrodka Kultury to propozycje nieodpłatne. Bilety na płatne wydarzenia są dostępne online, na stronie internetowej www.bilety.soksuwalki.eu oraz w kasie biletowej SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%. Wszystkie wydarzenia są realizowane z troską o bezpieczeństwo uczestników i w warunkach aktualnego reżimu sanitarnego.

Spektakl “Na pełnym morzu” w Suwałkach

Leave a Reply