Światowy Dzień Ziemi to coroczna akcja promująca postawy proekologiczne i ideę zrównoważonego rozwoju. Wielkie święto i edukacja poprzez zabawę, m.in. na temat, jak kruchy i cenny jest ekosystem Ziemi. Zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”, Suwalski Ośrodek Kultury proponuje, żeby zacząć od bliskiego nam ekosystemu, tworzącej nasz miejski krajobraz Czarnej Hańczy. Mimo pandemii, każdy z nas ma szansę okazać swoje wsparcie suwalskiej rzece.

Przypadający 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to cykliczna akcja promująca postawy proekologiczne; w Polsce obchodzony jest od 1990 roku. Jej organizatorzy chcą uświadomić mieszkańcom świata, jak delikatny i jednocześnie niezbędny dla istnienia człowieka jest ekosystem naszej planety. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Działanie na rzecz klimatu”. To hasło ma przypominać, że każdy z nas może dbać o środowisko.

Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie obchodzony raczej cyfrowo, Suwalski Ośrodek Kultury Kultury wyszedł z założenia, że najlepszym sposobem uświadomienia zagrożeń i budowanie postaw proekologicznych są działania praktyczne na tzw. własnym podwórku. Taka też będzie pierwsza edycja cyklicznego projektu SOK pod nazwą „Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy”.

Dlaczego właśnie Czarna Hańcza? Przepływająca przez Suwałki rzeka jest najdłuższą rzeką Suwalszczyzny (142 km). Ale to nie jej długość, ale uroda i unikatowe, malownicze położenie pośród dziewiczych krajobrazów Suwalszczyzny rokrocznie przyciągają turystów. Dzięki zagospodarowaniu nadrzecznych terenów zielonych i remontowi Galerii Sztuki Stara Łaźnia, miejski odcinek rzeki został odrestaurowany i atrakcyjnie zagospodarowany. Bulwary stały się chętnie odwiedzanym miejscem integracji, relaksu oraz aktywnego spędzania wolnego czasu przez suwalczan. To właśnie ta rzeka kształtuje przestrzeń Suwałk i turystyczny potencjał regionu.

„Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy” zaplanowano dwuetapowo – w kwietniu skupimy się na odrodzeniu populacji ryb w rzece, w czerwcu na bulwarach planowany jest koncert. Projekt wzbogacą akcje ekologiczno-artystyczne oraz familijny konkurs fotograficzny. Podczas realizacji pierwszej części, w piątek, 23 kwietnia we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim w Suwałkach miejski odcinek Czarnej Hańczy zostanie zarybiony młodym pstrągiem. To działanie ma na celu ożywić rzekę, zwrócić uwagę zarówno na jej piękno, jak i wagę środowiska naturalnego dla naszego zdrowia i życia. Z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej i związanych z nią obostrzeń, akcja odbędzie się w ścisłym rygorze sanitarnym. Relację z zarybiania połączoną z artystycznym happeningiem ekologicznym będzie można obejrzeć w sieci.

Z uwagi na panujące obostrzenia, niepozwalające na organizację wydarzenia z udziałem publiczności, Suwalski Ośrodek Kultury zachęca suwalczan do uczestnictwa w akcji w inny sposób. Dla wszystkich zakochanych w Czarnej Hańczy przygotowano kreatywne warsztaty plastyczne on-line – filmy można obejrzeć w linku poniżej, a także na kanale Youtube i fejsbukowym profilu SOK. Instruktorzy ośrodka pokazują na filmach, jak domowym sposobem zrobić prostą i niebanalną rybkę. Można wybrać jedną nich, można wykonać wszystkie cztery i sfotografować się z nimi nad rzeką. Zdjęcie należy opublikować na swoim profilu na Facebooku jako post publiczny, oznaczając je hashtagiem #człowiekirzeka i/lub #świętoczarnejhańczy. Warto zameldować się w lokalizacji Galeria Sztuki Stara Łaźnia.

Autorem logotypu akcji „Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy” oraz pocztówki „Pozdrowienia znad Czarnej Hańczy” jest Olga Wielogórska, suwalska rzeźbiarka, malarka i graficzka, zawodowo związana z Suwalskim Ośrodkiem Kultury.

Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy – online i na bulwarach nad rzeką w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj