Reklama

Muzealna kolekcja po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie

Data:

- Reklama -

Prywatna kolekcja pochodzącej z Suwalszczyzny multimilionerki stała się własnością Muzeum Okręgowego w Suwałkach we wrześniu 2020 roku. Otwarcie wystawy, podczas której podarowane eksponaty zostaną zaprezentowane odwiedzającym budynek dawnej Resursy, planowane jest w trakcie Dni Suwałk – Jarmarku Kamedulskiego – dokładnie 13 sierpnia.

Kolekcję podarowaną przez Izabelę Roman Muzeum Okręgowemu w Suwałkach tworzy 47 eksponatów – są to 44 obrazy różnych artystów należących do nurtu sztuki współczesnej oraz 3 rzeźby Kazimierza Kalkowskiego. Prace i rzeźby do Polski dotarły statkiem. Po sporządzeniu aktu darowizny, została dodane do Działu Sztuki.

O kolekcji Izabeli Roman opowiada Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

– Podarowana kolekcja była tworzona na zasadzie kontaktów koleżeńskich i przyjaźni z artystami. To dar bardzo ważny i spektakularny, którego szczególna wartość polega na tym, że prace te nie potrzebują ram ani konserwacji – mogą w każdej chwili zostać zaprezentowane zwiedzającym – tłumaczy Eliza Ptaszyńska, kustosz Działu Sztuki w Muzeum Okręgowym, dzięki której staraniom kolekcja trafiła do Suwałk.

Kustosz Eliza Ptaszyńska o artystach, których prace tworzą podarowaną kolekcję:

Wśród przekazanych obrazów znajdują się prace pokolenia artystów o już ustalonej pozycji w świecie sztuki. Są to głównie twórcy z Warszawy i Wybrzeża, m. in.: Andrzej Strumiłło, Jan Lebenstein, Michał Herman, znana w środowisku filmowym postać, odpowiedzialny za korektę barwną w wielu filmach, jak choćby: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, „Sala samobójców”, „Ida”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Ziarno prawdy”, „Wołyń”, „Zimna wojna”, „Ślepnąc od świateł” czy „Boże ciało”; Eugeniusz Markowski, Ryszard Stryjec, Aneta Jaźwińska, Zbysław Maciejewski, Anna Wrzeszcz czy artysta z pogranicza polsko – litewskiego Stasys Eidrigevicius.

– Na uwagę zasługuje również Kiejstut Bereźnicki, który w swojej twórczości wraca do malarstwa XVII-wiecznego holenderskiego z najlepszego okresu, malując martwe natury i sceny rodzajowe. Jest to zaadoptowane, przetransformowane do czasów obecnych, uwspółcześnione do naszej wrażliwości i naszego świata, pozostające jednak w duchu holenderskich mistrzów – zaznacza kustosz E. Ptaszyńska.

Wystawa prac z kolekcji Izabeli Roman będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Okręgowym w Suwałkach do września 2021 r. Warto zanotować termin jej otwarcia – nie wiadomo, kiedy później prace te zostaną wyeksponowane – w Suwałkach nie ma obecnie stałej wystawy prac sztuki współczesnej ze zbiorów muzealnych. Wystawę podarowaną suwalskiej instytucji zastąpi ekspozycja poświęcona Andrzejowi Wajdzie, której elementy zostaną wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie.

SBF w tym roku bardzo kameralnie. Sprawdź, co jeszcze wydarzy się w kolejnych tygodniach (audio)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rok Alfreda Wierusz-Kowalskiego: Na pierwszej wystawie archiwalia

W Suwałkach świętujemy właśnie obchody Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego. To...

Jak co roku uczczono pamięć powstańców styczniowych na suwalskiej Górze Szubienicznej

Nie przyniosło zamierzonego celu, pochłonęło wiele ofiar – jednak...

Z Suwałkami i Wilnem związani – wystawa malarstwa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

We wtorkowy (12 grudnia) wieczór odbył się w suwalskim...

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...