III Festiwal Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie, który odbędzie się w dniach 3-5 czerwca w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie to kolejna okazja, aby nie przemierzając tysięcy kilometrów, odwiedzić Karakorum i K2, Tuwę, Syberię, mityczną Szambalę i przejechać się koleją transsyberyjską.

Festiwalowi, który organizują Piotr Malczewski i Piotr Brysacz, towarzyszyć będą płatne warsztaty robienia lalek przyjaciółek i lalek podróżniczek, prowadzone przez ekipę z biura podróży Szerokie Tory; a także warsztaty ceramiczne dla dzieci w pracowni ceramicznej „Kulka” w Suwałkach (szczegóły na plakacie poniżej). Oprócz pokazów filmowych, prezentacji fotografii z opowieścią, na uczestników czeka kiermasz książek i rękodzieła oraz poczęstunek. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się w tej edycji m. in.: Zofia Piłasiewicz, Anna Kamińska, Waldemar Czechowski, Janina Dąbrowska, Wojciech Misiukiewicz, Marcin Kaczkan, Wojciech Koronkiewicz, Mikołaj Golachowski, Tomasz Grzywaczewski i Krzysztof Snarski. Gospodarz festiwalu – Piotr Malczewski kilkukrotnie będzie opowiadał o swoich podróżach koleją transsyberyjską. Podróże z opowieściami i fotografią zapowiadają się interesująco – odwiedzimy i dalekie krainy, góry, a nawet Antarktykę, i bliskie – nasze, podlaskie.

Piotr Malczewski krótko o podróżach koleją transsyberyjską:

Piotr Malczewski o III Festiwalu Powsinóg:

To nie jedyne wydarzenie, które w tym roku odbędzie się w Budzie Ruskiej. Tradycją stał się już festiwal literacki „Patrząc na Wschód”, który nad Czarną Hańczą zgromadzi czytelników w dniach 11 – 15 sierpnia. Pisarze, którzy potwierdzili swój udział to m. in.: Jacek Hugo-Bader, Jacek Milewski, Grzegorz Kasdepke, Adam Zbyryt. Wydarzenie należy do Koalicji Letnich Festiwali Literackich.

Piotr Malczewski o Festiwalu „Patrząc na Wschód”:

Rok temu w obu wydarzeniach uczestniczyło ponad 3 tysiące osób. Mieszkańcy Suwalszczyzny i turyści cenią kameralną atmosferę wydarzeń, różnorodność i interesujące prowadzenie – tę rolę przyjął na siebie drugi z organizatorów – Piotr Brysacz.

W czasie trwania wydarzeń odwiedzającym Budę Ruską zostaną udostępnione do bezpłatnego zwiedzania: wystawa fotografii „Kolej Transsyberyjska” Piotra Malczewskiego oraz jedyne w Polsce Muzeum Mongolii.

Fot. Niebywałe Suwałki

III Festiwal Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie

Leave a Reply