W środę, 2 czerwca o godz. 18.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury zobaczymy zdobywcę głównej nagrody na Festiwalu Sundance za najlepszy zagraniczny dokument, nominowany do Oscara film „O ojcach i synach”. Jak wygląda z bliska „zwykłe” życie dżihadystów? W cieniu toczącej się wojny dorasta najmłodsze pokolenie bojowników dżihadu – pozbawione dzieciństwa, poddawane praniu mózgów i morderczym treningom. Reżyser Talal Derki spędził ponad dwa lata z rodziną islamskiego fundamentalisty, filmując domową codzienność i walkę z wrogiem widzianą z dziecięcej perspektywy. To ostatni seans DKF 13 przed wakacjami.

Najpierw był dokument „Powrót do Homs” – wstrząsający raport z oblężonego miasta, w którym młodzi partyzanci walczą z reżimem Baszszara al-Asada. Ten obraz miał jednak swoją skazę: pokazywał, jak powodowani desperacją żarliwi idealiści coraz bardziej radykalizują się, skręcając w stronę fundamentalizmu religijnego.

Pochodzący z Syrii reżyser Talal Derki postanowił zgłębić ten temat i stworzyć psychologiczny portret kogoś, kto stał się islamskim ekstremistą. Najbardziej interesowały go emocje i motywacje tych, którzy całe swoje życie podporządkowują surowym religijnym zasadom. I którzy gotowi są w imię tych zasad zabijać innych ludzi.

Opowiadając o utraconym dzieciństwie i zagrożeniach płynących z fanatyzmu religijnego, Derki uważa, że to właśnie dziecięca perspektywa pozwoli widzom lepiej zrozumieć toczący się w Syrii dramat. Film „O ojcach i synach” jest także pytaniem o przyszłość zniszczonego wojną kraju i podzielonego społeczeństwa. Szczególnie bolesne staje się dla reżysera pytanie o przyszłe losy tych wszystkich Syryjczyków, którzy – podobnie jak on i jego bliscy – musieli ten kraj opuścić.

Seans odbędzie się 2.06.2021 o godz. 18.00  w Sali Kameralnej SOK przy ul. Jana Pawła II 5. Bilety na seans są dostępne online (https://bit.ly/3fCNmnE) oraz w kasie biletowej SOK. Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na pokaz tego filmu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wystarczy do 26 maja do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W jaki sposób udało się reżyserowi zbliżyć do rodziny Abu Osamy i stworzyć film dokumentalny „O ojcach i synach”? Zwycięzcę wylosujemy.

Pokaz filmu „O ojcach i synach” w cyklu DKF13 w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj