W wyremontowanym przed dekadą dworze rodziny Miłoszów i Kunatów w Krasnogrudzie, w którym znajduje się obecnie Międzynarodowe Centrum Dialogu, odbywa się właśnie Forum Kultury i Poezji. Okazja ku temu niejedna – „Pogranicze” świętuje 30-lecie działalności, a wraz z przyjaciółmi – literatami, poetami, twórcami i animatorami kultury – również 110. rocznicę urodzin Czesława Miłosza.

Zdj. główne – arch. portalu Niebywałe Suwałki

W otwarciu Międzynarodowego Forum Kultury i Poezji wzięli w środę, 30 czerwca udział także: prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, Simonas Kairys – minister Kultury Republiki Litewskiej, a także liczne grono poetów i literatów – na czele z Tomasem Venclovą, od wielu lat związanym z „Pograniczem”.

W programie wydarzenia znalazły się debaty, przekazanie rękopisów wierszy wileńskich Czesława Miłosza dla Krasnogrudy przez prof. Tadeusza Bujnickiego, wieczory poezji, prezentacja książki, koncert, zaduszki poetyckie. Program wydarzenia, które potrwa do 2 lipca, można znaleźć na stronie „Pogranicza” i w naszym kalendarium (TUTAJ).

Krzysztof Czyżewski, założyciel „Pogranicza” podsumowuje 30 lat działalności ośrodka i mówi o planach na przyszłość:

Bożena Szroeder, animatorka kultury, współtwórczyni i założycielka „Pogranicza” o 30 darach na 30-lecie ośrodka oraz o najnowszej kolekcji bajek:

Fot. Niebywałe Suwałki – uroczystość otwarcia Forum: prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, Simonas Kairys – minister Kultury Republiki Litewskiej  

Fot. archiwum Niebywałych Suwałk – wybrane fotografie z wydarzeń w Pograniczu – w Sejnach i Krasnogrudzie

Słowo od Krzysztofa Czyżewskiego (wybrane fragmenty):

30 lat upływa od powstania Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Rok wcześniej powstała Fundacja Pogranicze. Dlatego kółko naszego jubileuszu jest zawsze otwarte: na +1, ale także na to, co przed nami, jeszcze niedokonane. Rozpoczęliśmy od „Podróży na Wschód”, wielomiesięcznej wyprawy, która twórców teatru alternatywnego i artystów, animatorów kultury i pedagogów z różnych stron Polski doprowadziła do Sejn.

(…) Zbudowaliśmy swój warsztat w oparciu o konstelację pracowni artystyczno-edukacyjnych, działających na co dzień w długim trwaniu. Ich praca ma swoje źródło w lokalnej historii, sąsiedzkiej pamięci, duchowym dziedzictwie ludzi pogranicza, a także w twórczej wyobraźni dziecka i otwartości mieszkańców na to, co niekonwencjonalne i przełamujące granice podziałów. Z artystów skoncentrowanych na wyrażaniu własnego geniuszu, staliśmy się artystami uwalniania geniuszu ukrytego w każdym miejscu i w każdym człowieku. Ze swoją pracą docieraliśmy w różne strony świata. Pokazywaliśmy „Kroniki sejneńskie” w Teatrze La Mamma, pływaliśmy „Tratwą Muzykantów” między Nowym Jorkiem a Sejnami, a ledwie kilka tygodni temu graliśmy (razem z Davidem Krakauerem i Kathleen Tagg) fragmenty „Misterium Mostu” na „balkonie” Metropolitan Museum of Art – by pozostać tylko przy Nowym Jorku…

(…) Im więcej doświadczenia zdobywamy, pracując w innych wielokulturowych regionach i miastach świata, tym bardziej uświadamiamy sobie, że takiego Pogranicza nie stworzylibyśmy nigdzie indziej, że wszędzie indziej byłoby ono zupełnie inne, jeśli w ogóle miałoby szansę powstać i działać przez trzy dekady. Świadomość tego faktu uprzytomnia nam jak wiele zawdzięczamy ludziom, z którymi związały nas los i misja: tworzącym tak w przeszłości, jak i teraz zespół Pogranicza, dzisiaj w większości złożony z tutejszych mieszkańców; naszym mistrzom i mentorom – ludziom pogranicza; współ-marzycielom i współpracownikom rozsianym po całym świecie; sąsiadom, rodzicom, nauczycielom, samorządowcom, społecznikom i animatorom budowania „tkanki łącznej”. To właśnie świadomość zaciągniętego długu staje się decydująca o tym, jak pragniemy świętować jubileusz Pogranicza. (…)

Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji w Krasnogrudzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj