Reklama

Wicepremier Gliński w Wigrach i Krasnogrudzie (audio, foto)

Data:

- Reklama -

W uroczystości poświęcenia tarasów górnych wraz z wieżą zegarową przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura w klasztorze pokamedulskim w Wigrach, wzięli w środę, 30 czerwca udział Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, minister kultury Litwy Simonas Kairys, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosiński i poseł Jarosław Zieliński.

We wtorek ministrowie zwiedzili też zabytkowy Zespół Klasztoru Kamedułów w Wigrach, gdzie niedawno zakończyła się realizacja projektu „Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa zakonu Kamedułów” finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na remont klasztoru wigierskiego w ciągu ostatnich lat MKiDN przeznaczył ze środków unijnych prawie 15 mln zł – całkowity koszt wyniósł 21,5 mln zł. Znaczący udział środków na wcześniejsze remonty pochodził również z budżetu województwa podlaskiego.

Fot. Niebywałe Suwałki

– To jest bardzo miły moment – moment podsumowania ciężkiej pracy – powiedział podczas wizyty w Wigrach wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, który przypomniał, że odrestaurowanie eremów było możliwe dzięki kwocie z resortu kultury w wysokości 15 mln zł. – Wigry nie zawsze były piękne, nie zawsze były zadbane – przypomniał minister, dodając, że w ciągu ostatnich 5 lat budżet ministerstwa kultury i sportu zwiększył się o 40 proc.

Mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier i szef resortu kultury oraz sportu:

Poseł Jarosław Zieliński:

Po spotkaniu w Wigrach minister Gliński udał się na krótko do Sejn, a następnie wziął udział w Międzynarodowym Forum Kultury i Poezji w Krasnogrudzie z okazji 30-lecia „Pogranicza”, 10. rocznicy otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu w dworze Miłoszów i Kunatów oraz 110. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Wicepremier uczestniczył wraz z litewskim ministrem kultury Simonasem Kairysem, Łukaszem Galuskiem, wicedyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Laurynasem Vaiciunasem, prezesem Kolegium Europy Wschodniej w debacie otwarcia towarzyszącej wydarzeniu. Więcej o jubileuszowym Forum w osobnym artykule.

W artykule poniżej można zobaczyć, jak wyglądają wyremontowane eremy. Pisaliśmy o tym w marcu:

W eremach wigierskich powstało muzeum (foto)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu – spotkania, koncerty, wystawy

Jakie wydarzenia czekają nas w tym tygodniu? Sprawdźmy, co...

Rykowisko, koncerty, filmy

W tym tygodniu, prócz dużego koncertu organizowanego w Suwałkach...

W ogrodach wigierskich Święto Siei

Ogrody Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach bynajmniej nie święcą dziś...

Koncerty, spotkania, wyprawy

W tym tygodniu dowiemy się więcej o nietoperzach, pozwiedzamy,...