Jeden z największych projektów renowacyjnych w klasztorze pokamedulskim na Wigrach dobiegł końca. Pod koniec marca, w trakcie konferencji tematycznej, zostaną zaprezentowane efekty prac restauracyjnych i lokalna spuścizna ojców kamedułów.

W konferencji online zatytułowanej „Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów” wezmą udział m. in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, prof. Magdalena Gawin oraz wojewódzki konserwator zabytków – prof. Małgorzata Dajnowicz. W trakcie spotkania podsumowane i zaprezentowane zostaną również działania projektowe, przedstawiona zostanie historia zespołu poklasztornego w Wigrach, znajdzie się też czas na panel dyskusyjny. Konferencja odbędzie się 29 marca o godz. 10.00 w Dużej Galerii (Wigry). Więcej informacji w naszym kalendarium.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, możliwe było wykorzystanie 20 mln złotych (85 proc. dotacji) na remont eremów głównego tarasu i utworzenie tam muzeum, a także odrestaurowanie wieży zegarowej i docelowo – uruchomienie kawiarni.

Ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry Pro podkreśla, że dzięki temu projektowi możliwe było przygotowanie nowej oferty Wigier na podstawie historii klasztoru ojców kamedułów i osób związanych z tym miejscem. W eremach znajdują się tematyczne izby, m. in. apteka wigierska.

Obecny dziś w klasztorze biskup Jerzy Mazur zaznaczył, że „Wigry stają się bogate w treść”. – Wigry są otwarte. Nikt Wigier nie zamyka. Czekamy, by móc dzielić się tym wspaniałym doświadczeniem poprzez odrestaurowanie eremów i przygotowanie wystaw – dodał biskup.

Anna Mścichowska już teraz zaprasza do Wigier w celu zwiedzania wyremontowanych eremów, pokazujących aspekty kulturowe i historyczne tego miejsca. W każdym eremie znajdziemy tematyczną ekspozycję wzbogaconą prezentacjami multimedialnymi (z w roli kameduły – Jan Biziewski). W sezonie ciekawostkę będzie kameduła na wieży zegarowej – to trzeba zobaczyć i usłyszeć.

Eremy dolne nadal dostępne są dla turystów – do wynajęcia. Dodatkową atrakcję stanowią dwie wystawy – malarstwa i fotografii, a także niedawno otwarta kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II, która w przyszłości ma duże szanse stać się ważnym punktem na mapie turystyki sakralnej na Suwalszczyźnie.

Fot. Niebywałe Suwałki

Pokamedulski klasztor w Wigrach – plany i inwestycje w 2021 roku

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj