Ozdrowieńcy, którzy po przechorowaniu COVID-19 nadal odczuwają utrzymujące się dolegliwości, jak na przykład duszności utrudniające normalne funkcjonowanie, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji. O tym, gdzie otrzymać stosowne skierowanie na rehabilitację pocovidową – informuje Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ.

Skierowanie przepustką do programu rehabilitacji pocovidowej

Z rehabilitacji pocovidowej można skorzystać do 6 miesięcy od zakończenia leczenia na COVID-19 (liczone od dnia zakończenia izolacji domowej czy wypisu ze szpitala lub izolatorium) na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

– Skierowanie na rehabilitację pocovidową pacjentowi, u którego wynik testu był pozytywny, wystawią lekarz pierwszego kontaktu lub specjaliści, którzy leczyli pacjenta z tytułu dolegliwości pocovidowych, jak np. kardiolog, neurolog czy pulmonolog. Również lekarz ze szpitala ma taką możliwość, np. na podstawie testu PCR i wypisu ze szpitala. Decyzję o skierowaniu pacjenta na odpowiednią formę rehabilitacji podejmuje lekarz, na podstawie stanu zdrowia  – mówi Maciej Bogdan Olesiński, Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ.

W zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta, rehabilitacja stacjonarna potrwa od 2 do 6 tygodni, rehabilitacja ambulatoryjna i domowa potrwa do 6 tygodni.

– Dzięki rehabilitacji, pacjenci szybciej odzyskają swoją dawną formę, poprawią sprawność oddechową oraz zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Rehabilitacja wpłynie również na ich kondycję psychiczną – dodaje Maciej Bogdan Olesiński, Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ.

Pacjent, który otrzymał skierowanie na rehabilitację pocovidową, wybiera placówkę, do której zgłasza się bezpośrednio z tym dokumentem.

W zależności od stanu pacjenta rehabilitacja może być prowadzona w trybie stacjonarnym (Augustów, Grajewo, Suwałki, Łomża, Hajnówka), uzdrowiskowym (Supraśl)  oraz ambulatoryjnie, czyli w gabinetach fizjoterapii (Suwałki, Hajnówka, Augustów, Dąbrowa Białostocka, Białystok, Łomża, Łapy) oraz w domu (Augustów, Białystok, Mońki). O trybie rehabilitacji decyduje lekarz.

Wykaz placówek dostępny jest na stronie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – TUTAJ.

Rehabilitacja pocovidowa realizowana w ramach kontraktu z NFZ jest dla pacjenta całkowicie bezpłatna (100% kosztów pobytu i rehabilitacji pokrywa Fundusz).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj