Odbywająca się w Suwałkach dwudniowa sesja naukowa to element polsko-litewskiego projektu, dzięki któremu w Muzeum Okręgowym została otwarta pierwsza polska monograficzna wystawa prezentująca twórczości Stanisława Bohusz – Siestrzeńcewicza.

Naukowcy z Polski i Litwy w ciągu dwóch dni (28 – 29 czerwca) będą rozmawiać o sztuce wileńskiej i twórczości artysty. Spotkanie to szansa na uzyskanie nowych informacji i umiejscowienie Bohusz – Siestrzeńcewicza w historii malarstwa litewskiego. Wystawa w Suwałkach będzie czynna do końca lipca, później zostanie zaprezentowana w Pałacu w Zatroczu i w Muzeum Narodowym w Wilnie. Ekspozycji towarzyszy mały album wydawnictwa BOSZ i katalog. Dodatkowo, na stronie Muzeum Okręgowego zostało uruchomione wirtualne zwiedzanie wystawy, również ze ścieżką dla najmłodszych.

Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach i inicjatorka projektu o oczekiwaniach wobec sesji naukowej poświęconej twórczości Stanisława Bohusz – Siestrzeńcewicza:

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach o korzyściach płynących  z wystawy i działań towarzyszących ekspozycji:

Zanim wystawa trafi na Litwę, 21 lipca w Suwałkach odbędzie się spotkanie w formie finisażu, dotyczące twórczości artysty, połączone z muzyką i poczęstunkiem.

Transgraniczny projekt, dzięki któremu możemy oglądać wystawę, to również wydawnictwa – katalog wystawy i album z twórczością Stanisława Bohusz – Siestrzeńcewicza, a także zakupy – ścianki wystawiennicze i sprzęt multimedialny oraz szansa odnowienia relacji z instytucjami kultury w miastach przygranicznych. Docelowo również – samochodowy szlak turystyczny związany z artystami pogranicza polsko-litewskiego.

Działanie jest realizowane z projektu LT-PL-5R-389 „Forma połączenia – sztuka i literatura” dofinansowanego z programu Interreg Lietuva-Polska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Czas trwania projektu: 1 lutego 2021 – 31 lipca 2022 (18 miesięcy). Wartość projektu ogółem: 473 030,97 euro, dofinansowanie UE: 402 076,31 euro. Projekt realizowany przez: Muzeum Regionu i Prezydenta Kazysa Griniusa w Mariampolu, Urząd Miasta Mariampola oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Międzynarodowa Sesja Naukowa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj