Za nami uroczyste podsumowanie IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej”. Spotkanie uczniów – uczestników Konkursu, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół z organizatorem konkursu miało miejsce w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.

Od 9 lat Konkurs jest organizowany przez posła Jarosława Zielińskiego. Od 4 lat współorganizatorem Konkursu jest Podlaski Kurator Oświaty. W bieżącym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 54 uczniów, którzy nadesłali 53 prace. W konkursie udział wzięło 42 uczniów ze szkół podstawowych, a z ponadpodstawowych – 12. Uczniowie pochodzili z 30 szkół z terenu całego województwa podlaskiego.

Komisja konkursowa w kategorii szkół podstawowych najwyżej oceniła prace: 1. Wiktorii Karabowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałam Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku, 2. miejsce ex aequo zajęli: Karol Grabowski ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach oraz Jakub Kapliński ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita w Suwałkach. Trzecie miejsce przypadło Andrzejowi Wojteckiemu z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tykocinie.

Wyróżnienia otrzymali: Julita Łukowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego w Grajewie, Julia Olszak ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Czerwonem, Kornelia Hanna Jermacz ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Czerwonem, Mateusz Safianowski ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Suwałkach, Szymon Piotr Rybak ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Suwałkach, Gabriela Godlewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem i Aleksandra Kalinowska z Zespołu Szkół im. Ks. M. Sopoćki w Księżynie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli: 1. Karolina Suchcicka z Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Mońkach, 2. Tomasz Musiuk z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej w Białymstoku, 3. Aleksandra Olszewska z Technikum Architektury Krajobrazu w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie.

Wyróżnienia otrzymali: Kamil Raciborski z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Łapach, Kinga Mroczkowska z Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Mońkach, Alicja Śliwińska z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach.

Celem konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski – Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj