Sesja Rady Miejskiej w Suwałkach, która odbyła się w środę, 28 lipca – ostatnia przed sierpniową przerwą w obradach – dotyczyła nazwy ulic, zmian w planie zagospodarowania przestrzennego na terenie Strefy, ale też i śmieci – podrzucanych do wiat i przeważnie niesegregowanych.

Temat śmieci regularnie powraca – a to za sprawą podrzucania worków do innych wiat, a to za sprawą zamykania wiat na klucze, chipy i instalowaniu monitoringu. Kwestię niskiego poziomu segregacji odpadów w Suwałkach trzeba będzie wreszcie jakoś rozwiązać. Na rynku są dostępne systemy „mobilizujące” mieszkańców bloków – bo to ich głównie dotyczy ten problem – do zmiany nawyków. Czy to za sprawą kodów kreskowych naklejanych na workach, pozwalających na sprawdzenie, który z mieszkańców nie spełnia wymagań segregacji, czy to za sprawą identyfikacji przy pomocy chipa. System zarządzający tymi rozwiązaniami byłby na wagę złota – i taki dokładnie będzie, bo to technologia nowa i dość droga, za którą przyjdzie nam wszystkim sporo zapłacić. Tylko kiosk do drukowania kodów kreskowych kosztuje podobno 20 tys. zł netto – taką informację przekazał podczas sesji Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Według wyliczeń jego zastępcy – Łukasza Kurzyny – cały system może nas kosztować nawet kilkanaście milionów złotych. Już teraz mamy dużo do nadrobienia – zgodnie z przyjętymi wytycznymi – poziom segregacji śmieci powinien wynosić 20 proc. Do takiego wskaźnika nam daleko.

Inne tematy w dyskusji, które pojawiły się podczas sesji to m. in.: jubileusz galerii Chłodna 20 – który świętować będziemy pod koniec roku, Suwalski Słownik Biograficzny, który jest już na finiszu – na etapie składu i łamania; bursa szkolna i zasady korzystania z niej, system monitoringu SUWER-ów, hala pneumatyczna przy SP nr 6, która nadal nie powstała, czy przygotowanie miasta na „czwartą falę koronawirusa”. 

Radni głosowali w środę nad: nadaniem nazw nowym ulicom – Krzysztofa Eugeniusza Pendereckiego (łącznik Nowomiejskiej i Pułaskiego) i Generała Stanisława Maczka (nowa ulica odchodząca od Armii Krajowej); zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Piaskowej w Suwałkach (inwestycja Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej); zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Suwałk ograniczonego ulicami: T. Kościuszki, A. Mickiewicza i rzeką Czarną Hańczą w Suwałkach (maszt radiokomunikacyjny i antena na budynku Ratusza); informacją z działalności Parku Naukowo – Technologicznego Polska-Wschód (radni nie mieli uwag), ale i nieuwzględnioną przez radnych petycją formalnej grupy społecznej w sprawie zaprzestania segregacji sanitarnej – „Stop Segregacji Sanitarnej w Suwałkach”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj