Barwnym akcentem rozpoczął się w sobotnie południe XXI Suwalski Jarmark Folkloru. Taneczny korowód przeszedł przez parkowe alejki ze śpiewem i muzyką. Pochód zamykali przedstawiciele władz miasta i powiatu.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prezydent Czesław Renkiewicz. „To impreza o pięknych tradycjach i zawsze gorąco przyjmowana” – zauważył prezydent:

Głos jako współorganizator zabrał także starosta suwalski, Witold Kowalewski, który wyraził radość, że tak piękna impreza po rocznej przerwie mogła dojść do skutku. Dyrektor SOK-u, Alicja Andrulewicz dziękowała wszystkim suwalczanom za zainteresowanie i dbałość o naszą tradycyjną kulturę, podkreśliła działania pracowni etnograficznej działającej w SOK-u.

Hasło tegorocznej odsłony jarmarku brzmi „Szkoci na Suwalszczyźnie”. O źródłach tego pomysłu opowiedział prezydent Renkiewicz:

Pierwsi artyści, którzy pojawili się na scenie, to członkowie wielopokoleniowej grupy „Boćki”. Swą energią i entuzjazmem oczarowali publiczność:

Święto ludowej muzyki to okazja do posłuchania i pośpiewania tradycyjnych utworów. Kolorowe stroje cieszyły oczy, podobnie jak taneczne prezentacje. Nie lada dawka muzyki i przyśpiewek, a także stragany z tradycyjnymi przysmakami, rękodziełem ludowym, wyrobami, które powstały w naszym regionie – to wszystko czekało na tych, którzy w sobotę zdecydowali się przyjść do parku Konstytucji 3 Maja.

To dopiero początek imprezy – dziś przez całe popołudnie na scenie w parku Konstytucji 3 Maja prezentować się będą ludowi artyści, a na godzinę 18.00 zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Jutro drugi dzień jarmarku – początek o godzinie 12.00.

Foto: © Wojciech Otłowski

Leave a Reply