Znamy wyniki Przeglądu Muzyki Ludowej Suwalszczyzny, który odbył się podczas tegorocznego XXI Suwalskiego Jarmarku Folkloru. W przeglądzie wzięli udział muzycy, śpiewacy, kapele, zespoły i soliści z regionu. Przegląd pełnił również funkcję kwalifikacji do tegorocznego 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Suwalszczyznę reprezentować będą zespół Nachodne z Sejn, Ewa Kuprewicz z Żywej Wody oraz Magdalena Balcer z Damianem Balcerem.

24 lipca podczas XXI Suwalskiego Jarmarku Folkloru organizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach odbył się przegląd Muzyki Ludowej Suwalszczyzny. W przeglądzie konkursowym wzięło udział 8 zespołów śpiewaczych, 6 solistów śpiewaków, 1 kapela oraz 4 wykonawców w kategorii Mistrz-Uczeń. Wydarzenie ma na celu ochronę i popularyzację autentycznego dziedzictwa kulturowego regionu. Jury w składzie: dr Mariusz Pucia oraz Gabriela Gacek, podkreślając wysoki i wyrównany poziom wszystkich uczestników przeglądu, którzy swoimi działaniami podtrzymują lokalne tradycje wielokulturowej Suwalszczyzny, postanowiło przyznać nagrody w trzech kategoriach:

MISTRZ – UCZEŃ:
I miejsce – Magdalena Balcer i Damian Balcer
II miejsce – Elżbieta Nietubyć i Sandra Bordzio

ZESPOŁY:
I nagroda – Zespół Śpiewaczy „Nachodne” z Sejn
II nagroda – Zespół Śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku
II nagroda – Zespół Śpiewaczy „Znaroku” z Przerośli
III nagroda – Zespół Ludowy „Jezioranki’ z Wiżajn
III nagroda – Zespół Regionalny „Lipsk” z Lipska
wyróżnienie – Zespół Pieśni Ludowej „Szuwarki” z Wiżajn

SOLIŚCI:
I nagroda – Ewa Kuprewicz z Żywej Wody
II nagroda – Franciszek Sewastynowicz z Sejn
II nagroda – Stanisław Mikołajczyk z Nowinki
III nagroda – Janina Chmielewska z Przerośli
III nagroda – Anna Szafranowska z Suwałk
wyróżnienie – Natalia Bołtralik z Gruszek

Przegląd pełnił również funkcję kwalifikacji do tegorocznego 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, podczas których Suwalszczyznę, zgodnie z sugestią jury, reprezentować będą zespół śpiewaczy „Nachodne” z Sejn, Ewa Kuprewicz z Żywej Wody oraz Magdalena Balcer z Damianem Balcerem. Do grona reprezentantów Suwalszczyzny na innych festiwalach makroregionalnych ogólnopolskich i międzynarodowych Suwalszczyznę jury wytypowało także zespół „Wigranie” oraz Franciszka Sewastynowicza i Stanisława Mikołajczyka.

Fot. źródło: Zbigniew Stelmaszek

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj