Reklama

W Suwałkach ma powstać nowa, ogromna biblioteka. Jaka będzie (audio)?

Data:

- Reklama -

Na stronie suwalskiego Ratusza właśnie pojawiła się informacja o konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej wraz z zagospodarowaniem terenu pomiędzy ulicami: Bulwarową, M. Reja, ks. S. Szczęsnowicza i gen. K. Pułaskiego w Suwałkach. Nowy budynek może kosztować nawet 30 mln złotych.

Zgodnie z regulaminem konkursu, jego uczestnicy najpierw muszą złożyć wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie – do dnia 5 sierpnia, zaś termin złożenia prac konkursowych upływa 5 listopada. Zwycięzca konkursu będzie mógł wykonać dokumentację budowlaną, techniczną, wykonawczą i kosztorysową, za co otrzyma nie więcej niż 540 tys. złotych netto. A co do samego konkursu – główna nagroda wynosi 30 tys. złotych brutto, kolejne zaś – 15 tys. zł i 10 tys. złotych. Przewidziane jest również wyróżnienie w wysokości 5 tys. zł. Na budowę obiektu samorząd będzie szukać środków zewnętrznych.

Jak będzie nowa biblioteka? Czy ultranowoczesna, jak np. w Chinach czy w krajach skandynawskich. Założenia koncepcyjne mówią o budynku łączącym tradycję i nowoczesność – papierowe książki z nowymi mediami i nowymi nośnikami, tradycyjne zbiory i nowoczesne pracownie, m.in. filmową czy studio nagrań.

Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach liczy, że budynek stanie się wizytówką miasta, jedną z wymienianych nad Czarną Hańczą atrakcji. Taką jest np. biblioteka w norweskim Tromsø. Jak zaznacza dyrektor placówki, obecna biblioteka jest już za mała dla wszystkich działań w niej realizowanych.

O założeniach konkursowych dotyczących nowej biblioteki mówi Maria Kołodziejska:

Oko na wiedzę. Zajrzyj do środka najbardziej niezwykłej biblioteki na świecie

Biblioteki świata | TOP 8

10 najnowocześniejszych bibliotek świata

2 KOMENTARZE

  1. […] Nowa, ogromna biblioteka, której koszt budowy szacowny jest nawet na 30 mln złotych, powstanie na terenie pomiędzy ulicami: Bulwarową, M. Reja, ks. S. Szczęsnowicza i gen. K. Pułaskiego w Suwałkach. Co prawda miasto nie ma jeszcze na nią środków – potrzebne są fundusze zewnętrzne, ale już wiadomo, że ma to być wizytówka miasta, tzw. nowa jakość, która posłuży kolejnym pokoleniom czytelników przez następne dekady. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

E-booki i audiobooki z Legimi za darmo!

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w przyszłym...

W Mediatece nie schron, lecz ukrycie

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz odpowiedział na interpelację radnego Wojciecha...

Schron w Mediatece? Radny Pająk interpeluje

Radny z klubu "Suwałki Przyszłości", Wojciech Pająk, przedstawił pomysł...

Limeryki do końca lipca

Trwa konkurs organizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej...