Po Ostrowi Mazowieckiej przyszedł czas na Suwałki – to właśnie w naszym mieście od wtorku, 3 sierpnia dostępna jest mobilna wystawa historyczna, a dokładniej – Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Przez kilka dni będzie można zwiedzać wnętrze rozsuwanej ciężarówki, w której na zwiedzających czekają: VR, hologramy i masa ciekawostek.

Ta multimedialna wystawa eksponatów związana jest z historia II RP. Suwałki są tylko jednym z kilkudziesięciu przystanków na mapie Polski, do których dojedzie ciężarówka z historią. Muzeum podzielone jest na kilka stref tematycznych. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą
symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości, np. charakterystyczną czapkę Józefa Piłsudskiego i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Ekspozycja przyciąga również makietą polskiego pawilonu zbudowanego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Istotną częścią wystawy jest film VR pt. „Wiktoria 1920”, który zwiedzający oglądają w specjalnych goglach.

O wystawie opowiada Krzysztof Budziński, koordynator trasy przejazdu mobilnego muzeum:

Za wejście na wystawę nie trzeba płacić. Kolejne miasta na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” to Augustów i Olsztyn. Ciężarówka z historią kosztowała 1,3 mln złotych – projekt otrzymał wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji na stronie: bitwa1920.gov.pl

Fot. Niebywałe Suwałki

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj